O lidská práva opravdu nejde

Volání po skončení bojů v Libyi, tedy zastavení postupu vojsk revoltujícího generála, se ze strany USA a Evropské unie, tedy vlastně NATO, nese ve znamení »lidských práv«. Člověk se až diví, kolik takových obav je neustále vyslovováno, ač prvopočátek veškerých problémů je přesně u těch, kteří tyto obavy vyslovují. Bylo tomu tak v Jugoslávii, bylo tomu tak i v Libyi, kterou rozvrátili právě ti, co dnes »pláčou« nad další eskalací zdejší války a vlastně nad nebezpečím, že jejich libyjské vládě, jim nakloněné, »zvoní umíráček«.

Haftar je totiž nečitelná postava. Původně Kaddáfího spojenec se postupně změnil v jeho nepřítele a postavil se na stranu Spojených států, když před tím nějakou tu dobu strávil asi dva roky v centru CIA v Langley a dostal dokonce americké občanství. To se za tak krátkou dobu a ještě vojáku režimu, s nímž USA udržovaly diplomatické styky, i když v té době byl v nemilosti, nestává. Po porážce džamáhírije, tedy Kaddáfího »lidového« režimu, se stal vrchním velitelem popřevratových vojsk a poté odpůrcem Západem protežované tripoliské vlády, aby loni dokonce jednal o čemsi v Moskvě se samotným ministrem zahraničí Lavrovem. Je jistě možné, že americká strana pochopila, že Haftar je neřiditelný, ale i to, že vojenská operace jeho armády byla naplánována v Langley. To, co se zdává jako nepochopitelné, má často jinou logiku.

Je tu i možnost, že Rusku akce Haftara vyhovuje. Proč ne? Za Kaddáfího byly styky mezi ním a Ruskem velmi dobré, a že by kolem Haftara nebyli lidé, kteří si tu dobu pamatují a něco tehdy třeba i znamenali? A jak známo, nejen arabští vůdci často dokážou přejít k tomu, od něhož kyne větší zisk. Pro Rusko byl Kaddáfí postava hodna spolupráce, pro USA a její satelity nikoli. Šlo však o ropu, ne o veřejně proklamovaná lidská práva. Tomu může věřit jen neználek poslouchající Českou televizi. Kaddáfího tedy svrhla natovská intervence a podpora sil, které stály proti němu v opozici, počínaje islamisty (pro zajímavost: Saúdská Arábie islamistickým skupinám v arabském světě prý dala až 87 miliard dolarů) a konče prozápadními emigranty. Lidská práva se v tom jaksi úplně ztratila, i když bombardování Libye silami NATO tehdy bylo »pod jejich praporem«, tedy alespoň slovním. Poté tankery s ropou namísto do Číny a jinam za dolary či eura začaly směřovat na Západ.

Nyní většinu těžních věží ovládá prý Haftar. Kam budou, vyhraje-li, odtud tankery směřovat, není vůbec jasné. Západ, tzv. mezinárodní společenství, tedy USA a NATO, chce, aby směřovaly jejich směrem. Vyznej se v tom, člověče! Jediné pravdivé na tom je, že o »lidská práva«, jako obyčejně v amerických »válkách«, opravdu a opravdu nejde.

 

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 50 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pruska
2019-04-13 12:14
Haftar a jeho politická "zásadovost" , nejdříve generálem u
Kaddáfího, potom kamarád CIA / údajně mu CIA zachránila život v
Čadu/ a posléze nezávislý generál. Trochu mě připadá
"zásadovost "Teličky, nejdříve člena KSČ, potom člena
ČSSD, potom člena ANO a nakonec nezávislý kandidát. Nebo se oba drží
hesla " peníze nesmrdí" a v tom bude asi ta
"zásada".
hajek.jiri51
2019-04-11 19:19
Sorry, mea culpa. Nevidíte dvojmo.
hajek.jiri51
2019-04-11 19:18
Lidská práva v podání USA dostávají na ...., kdykoliv se USA a spol.
o nich jen zmíní. Ale jako obušek na protivníky jsou náramně
užitečná. Jejda!
hajek.jiri51
2019-04-11 19:18
Lidská práva v podání USA dostávají na ...., kdykoliv se USA a spol.
o nich jen zmíní. Ale jako obušek na protivníky jsou náramně
užitečná. Jejda!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.