Ilustrační FOTO - Pixabay

Favoritem voleb v Indii premiér

Favoritem parlamentních voleb v Indii, které začínají právě dnes, je vládnoucí koalice premiéra Naréndry Módího. Vyplývá to z průměrných výsledků získaných ve čtyřech průzkumech veřejného mínění, o nichž v úterý informovala Reuters. Podle nich má koalice vedená Módího Indickou lidovou stranou (BJP) šanci získat těsnou většinu 273 křesel v 543členném parlamentu. V minulých volbách Módího aliance získala více než 330 mandátů.

Většina institutů provádějících průzkumy veřejného mínění uvedla, že při rozhodování voličů očividně převážily obavy o bezpečnost země nad tématy týkajícími se každodenního života občanů, jako je zaměstnanost či ceny zemědělských produktů, s nimiž jsou Indové nespokojeni.

Premiéra Naréndra Módí. FOTO - wikipedia commons

Módímu podle agentur pro výzkum veřejného mínění ale pomohlo zvýšit popularitu nedávné napětí mezi Indií a jejím rivalem Pákistánem, které vzniklo, když při sebevražedném atentátu zahynulo v únoru v konfliktním indickém státě Džammú a Kašmír 44 členů indické polovojenské policie. Indie obviňuje Pákistán, že podporuje islamistické hnutí, které se k útoku přihlásilo. Islámábád to ale odmítá, popírá to.

Poprvé v moderních dějinách

»Je to možná poprvé v moderních dějinách Indie, kdy bezpečnostní otázky získávají převahu nad otázkami základní obživy,« uvedla agentura CV. »Indická lidová strana se nedokázala dostatečně odlišit od Indického národního kongresu v části svého programu zaměřené na každodenní problémy řadových občanů a ekonomické zájmy... Ohledně reakce na hrozby násilí ale stejná skupina respondentů viděla jasný rozdíl,« dodala agentura CV.

INK si polepší

Hlavní opoziční strana Indický národní kongres (INK) - v jejímž čele se střídají členové rodiny Gándhíových -  a její spojenci by podle průzkumů veřejného mínění měli v nadcházejícím hlasování více než zdvojnásobit počet svých křesel na zhruba 141. Agentura Reuters nicméně připomíná, že předvolební průzkumy s tisíci respondentů jsou v Indii poměrně nespolehlivé vzhledem k populaci země. Ta dosahuje 1,3 miliardy lidí, z nichž 900 milionů jsou oprávnění voliči.

Příspěvek pro chudé

Indický národní kongres obviňuje Indickou lidovou stranu, že použila odvetné nálety na údajné cíle radikálů v sousedním Pákistánu jako politický nástroj. INK místo toho zdůrazňuje jako hlavní body svého programu vytvoření pracovních míst, řešení nespokojenosti zemědělců a podporu práv žen. Pro nejchudší rodiny slibuje Indický národní kongres roční příspěvek 72 000 rupií (přes 23 000 Kč).

Volby se uskuteční v sedmi etapách - 11., 18., 23. a 29. dubna a 6., 12. a 19. května. Sčítání hlasů je plánováno na 23. května, kdy by měly být známé i výsledky.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.