Papež František. FOTO - wikimedia commons

Papežovo shrnutí

Katolická církev si musí přiznat fenomén mužské nadvlády a zneužívání žen i dětí, musí se pokusit o zlepšení své pověsti mezi mladými, jinak hrozí, že se stane »muzeem«, uvedl papež František (82). V apoštolské exhortaci, v níž shrnuje říjnovou biskupskou synodu, jež se zabývala hlavně úlohou mladých lidí v církvi, také napsal, že církev »nemůže souhlasit s každým návrhem feministických skupin«.

František v dokumentu na mladé naléhá, aby je skandály spojené se sexuálním zneužívání od církve neodrazovaly a aby s drtivou většinou kněží, jichž se tyto prohřešky netýkají, spolupracovali. Sexuální zneužívání kněžími chápe papež jako tragédii a mládež žádá o pomoc církvi v této »temné chvíli«. »Církev může podpořit výzvu k respektování práv žen, s přesvědčením podpořit větší vyrovnanost mezi muži a ženami a nesouhlasit přitom se vším, co navrhují feministické skupiny,« napsal v exhortaci ohledně postavení žen. K tomu agentury připomínají dvě události: devět řádových sester, které se synodu zúčastnily, a hromadnou výpověď žen, jež pracovaly ve vatikánském měsíčníku. Synodu se vedle 267 kardinálů, biskupů a kněžích zúčastnilo i devět řeholnic. Ty nemohly o doporučeních synodu hlasovat. Členky redakce vatikánského časopisu pro ženy, který vychází jako měsíčník novin L'Osservatore Romano, podaly výpověď v březnu. Důvod, vedení deníku se je snaží zdiskreditovat a »dostat pod kontrolu mužů«. Tyto snahy se zintenzivnily poté, co napsaly o sexuálním zneužívání jeptišek kněžími.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.