Ilustrační FOTO - Pixabay

Proč medici odcházejí do ciziny?

Zhruba pětina mediků chce po vysoké škole odejít z ČR, a častěji muži. Postupně jich však ubývá, před dvěma lety tvořili téměř čtvrtinu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Health Care Institute. Třetina těch, kteří chtějí jet za prací do zahraničí, tam plánuje zůstat 11 a více let. Informace zazněly na tiskové konferenci.

»Řada mladých budoucích absolventů chce působit v oborech, o kterých čteme, že jich je nedostatek, jako je praktické lékařství nebo pediatrie. Studenti vnímají to, jak zaměstnavatelé umožní mladým lékařům profesní a kvalifikační růst. Je to dominující faktor tohoto průzkumu,« uvedl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. České lékařské fakulty mohly od příštího akademického roku navýšit o 15 procent počty studentů. Zájem uchazečů je podle Zimy ještě vyšší než v minulosti.

Ministerstvo zdravotnictví dotacemi podporuje vznik nových ordinací, zejména nedostatkové obory a vybrané regiony. Zvažuje i možnost, že nově vystudovaní lékaři, kteří tato více placená místa obsadí, se budou muset zavázat, že na nich zůstanou nejméně čtyři roky. Tento názor je velmi blízký poslanci Danielu Pawlasovi (KSČM), členu sněmovního výboru pro zdravotnictví. »Naprosto souhlasím s tím, že by v tomto případě měla být lhůta třeba pět až deset let, kterou si musí absolvent odpracovat, a pak nechť jde dál,« reagoval pro náš list Pawlas.

Daniel Pawlas.

Pokud student medicíny absolvuje lékařskou fakultu, pokračuje v přípravě na atestaci na takzvaném rezidenčním místě. Zřizují je nemocnice i soukromé ambulance, medici se na nich dále vzdělávají pod dohledem zkušených lékařů. »Běžných rezidenčních míst se to týkat nebude, ale tam, kde bude bonifikace zvýšená, by při odchodu musel část dotace vracet,« uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Mladí lékaři chtějí z ČR hlavně kvůli platům

Při výběru místa budoucí lékařské praxe zohledňují studenti podle průzkumu na prvním místě jasné a jednoznačné podmínky pro předatestační a specializační přípravu. Prymula řekl, že současný systém je složitý, proto byla legislativně zakotvena jeho změna, ale proces ještě není dokončen. Jako klíčové označil toto téma viceprezident Asociace studentů medicíny Dominik Karásek. »Mladí lékaři si stěžují, že supervize je nedostatečná a že jsou přetěžováni,« uvedl. Problém vidí také ve stárnutí populace lékařů, která mediky školí.

Studenti, kteří chtějí vycestovat do zahraničí, uvádějí jako nejčastější motivaci platové podmínky. Dalšími důvody jsou získávání zkušeností, lepší podmínky pro život v cizině, kvalitnější trénink ve specializační přípravě a větší míra supervize. Nejčastěji chtějí zamířit do Německa, roste i zájem o Švýcarsko. »Nebráníme se tomu, aby lékaři odjeli do zahraničí na zkušenou. Nárůst dlouhodobých pobytů ale zřejmě znamená, že ti, kteří odcházejí, tam už zřejmě chtějí setrvat,« dodal Prymula. Podle něj nejsou jejich očekávání příliš vzdálená od reality. »Mladí absolventi úplně ideálně placeni nejsou,« dodal. Jejich platy loni vzrostly o 2500 Kč měsíčně.

Po odchodu do zahraničí většina lékařů očekává nástupní plat nad 35 tisíc korun měsíčně, pětina víc než 50 tisíc korun. Po atestaci doufají v platy nad 50 tisíc korun, pětina přes 100 tisíc korun. Jejich kolegové, kteří chtějí zůstat v českém zdravotnictví, čekají většinou nástupní plat do 35 000 Kč, třetina do 30 000 Kč. Po atestaci necelá pětina čeká plat mezi třiceti až čtyřiceti tisíci korunami, necelá třetina do 50 tisíc korun a téměř čtvrtina 50 až 60 tisíc korun.

Průzkumu se zúčastnilo kolem 1300 studentů čtvrtých až šestých ročníků českých lékařských fakult a 300 studujících medicínu na Slovensku. Dvě třetiny z nich byly ženy. Více než tři čtvrtiny lékařů, kteří odpovídali, chtějí po škole pracovat v nemocnicích. V minulém školním roce v ČR studovalo podle statistik ministerstva školství na lékařských fakultách přes 21 000 lidí, lékařů-absolventů bylo přibližně 2500. Lékařské fakulty přijímají asi každého desátého až patnáctého zájemce.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 13 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


mira.ben
2019-04-11 20:41
pleningeri: Můžete zakázat lékařům vycestovat. Určitě se tím
nedostatek lékařů v Česku vyřeší...co takhle jim dát radši
zaplaceno úměrně jejich náročnému studiu a velké zodpovědnosti,
kterou nesou za nás všechny? Každý, kdo má rozum, si jde udělat
atestaci do Německa - dostane tam víc zaplaceno a má celkově lepší
podmínky pro vykonání atestace. Kdo by taky stál o otročinu v
českých nemocnicích?
levicovyvolic
2019-04-11 14:01
A ještě pane "pleningeri". Kdyby jste měl dítě
vysokoškoláka, věděl byste, že dnes už studium není zadarmo, platí
ho rodiče! Bydlení, jídlo a knihy stojí rodiče hodně peněz, Zadarmo
jsem studoval já za socialismu. Sociální stipendium mi zaplatilo
všechny uvedené náklady a přídavky na děti měli rodiče jako bonus,
protože mi nic nemuseli dávat. Školné sice zatím není, ale to se
neplatí například ani v Německu a dalšéch zemích EU...
levicovyvolic
2019-04-11 13:55
O některé profese je prostě ve světě zájem, o některé ani náhodou.
Lékaře prostě chtějí a dobře zaplatí, například o politiky (pan
Pawlas), případně právníky ovšem nikdo nestojí, protože vzdělání
nebo praxe v politika nebo soudce ČR je za hranicemi prostě na ****.
Člověk by čekal odpovídající platy, jenže kupodivu opak je pravdou.
Poslanci a soudci, u kterých odchod do ciziny naprosto nehrozí, berou
mnohem víc než doktor, na kterého mávají ze zahraničí nabídkou
luxusního platu. ... Všechny zákazy a příkazy ničemu nepomohou, jen
prostě pak už nebudou ani studenti medicíny, protože školné se
neplatí například v Německu. Vyjde to sice o něco dráž, ale půjčka
se pak levou zadní splatí. Při zavedení školného by mnohý rodič
sám hnal svého syna studovat do Německa....
pleningeri
2019-04-11 09:48
Je to fajn, za naše daně vystudovat, vycestovat a daně platit v
tramtárii. Stejně jako s bývalým "českým stříbrem" t.č.
v cizích rukách ...
mira.ben
2019-04-11 09:16
Odpověď je jednoduchá. Protože mohou. Kdo by nechtěl dostávat
zaplaceno více peněz za méně odvedené práce? Poměr platu
neatestovaného lékaře ku průměrné mzdě je v ČR směšný, k tomu
přesčasy a obrovská zodpovědnost.
uplnejvypatlanec
2019-04-11 09:02
takze jak za komancu. prikazovat, narizovat. clovek se vzdycky chova trzne.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.