Slovenská jaderná elektrárna Mochovce. FOTO - wikimedia commons

Dzurindova zpackaná privatizace si vybírá daň na stavbě jaderných bloků v Mochovcích

Dostavba slovenské jaderné elektrárny Mochovce má další zpoždění, termín spuštění třetího bloku se pravděpodobně opět posune, upozornil slovenský list Pravda na svém webu. Otázkou je podle něj i dodržení rozpočtu.

Dva rozestavěné bloky jaderné elektrárny Mochovce, kde jsou už léta v provozu jiné dva jaderné bloky, dokončuje největší producent elektrické energie na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE).

»Očekáváme, že po technické stránce bude třetí blok připraven na zavážení jaderného paliva v létě,« uvedl mluvčí SE Miroslava Šarišského.

To podle listu znamená, že termín spuštění se posouvá přibližně o čtvrt roku. Poslední plány přitom počítaly se spuštěním třetího bloku v druhém čtvrtletí letošního roku.

To, zda se dodrží rozpočet, naposledy stanovený na 5,4 miliardy eur (asi 138 mld. Kč), se podle deníku má ukázat již tento měsíc.

»Během dubna, po ukončení analýz a jednání řídících orgánů, budeme informovat o opatřeních k minimalizaci dopadů na rozpočet a harmonogram,« řekl Šarišský. Firma klade podle něj na první místo co největší jadernou bezpečnost, nadřazenou termínům či nákladům.

Na zpoždění dostavby upozornila v pondělí opozice. Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) chce kvůli Mochovcům svolat mimořádné jednání parlamentního výboru a požaduje odpovědi od ministra hospodářství Petra Žigy. Kromě posunu termínu chce opozice řešit i možné prodražení stavby o dalších 200 milionů eur (asi 5,1 mld. Kč).

Ministerstvo hospodářství se hodlá vyjádřit až po obdržení oficiálních informací od SE. »Za dostavbu nese plnou odpovědnost soukromý vlastník s manažerskými pravomocemi, a ne stát jako menšinový akcionář. Je to důsledek nepovedené a nevýhodné privatizace za (předchozí) vlády Mikuláše Dzurindy,« řekl resortní mluvčí Maroš Stano.

Mikuláš Dzurinda. FOTO - wikipedia commons

V roce 2006 získal 66 procent akcií elektráren italský podnik Enel za 840 mil. eur. Čisté zisky elektráren po privatizaci a následném zdražení elektřiny dosáhly v letech 2006 až 2014 dohromady 2,4 mld. eur. Privatizační dohoda počítá s vyplácením dividend až po dostavbě Mochovců. Enel je v současnosti na odchodu ze SE a po dostavbě Mochovců jeho podíl převezme Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. EPH v roce 2016 koupil zhruba dvoutřetinový podíl Enelu za 750 mil. eur (tehdy přes 20 mld. Kč) a nyní drží spolu s Enelem 66 %. Stát od privatizace jako akcionář s podílem 34 % jen přihlíží tomu, co se v SE děje, poznamenala Pravda.

SE podle svého mluvčího počítají vzhledem k aktivitě protijaderných organizací v sousedním Rakousku s obstrukcemi při administrativním povolování nového bloku, které mohou uvedení do provozu oddálit »až o několik měsíců«, ačkoliv blok bude technicky připravený.

Nové jaderné bloky mají mít po dokončení výkon po 471 megawattech, což by pokrylo asi 13 % z celkové spotřeby elektřiny na Slovensku.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 10 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.