Když dva dělají totéž…

Bezpečnost, téma, které je v současném světě velmi propírané, především pak se jím zabývá Evropská unie, tedy přitom jedno z nejbezpečnějších míst na světě. Pomineme-li přístup samotné Unie, tak každý stát má svoji vlastní tezi, na čemž je nejvíce patrné přísloví, když dva dělají totéž, není to totéž.

Když nebudeme brát v úvahu přístup Velké Británie, která v Unii v současné době je i není, protože ta by mohla platit za extrém (policisté zabavují i historické meče, aby náhodou s nimi nikdo »neútočil«), tak se nám nedávno vynořily dva další zajímavé přístupy. Jedním z nich je ten portugalský. Policie zde totiž přestala vydávat povolení k držení a nošení zbraně pro sebeobranu, přičemž cílem je »dosáhnout evropského standardu«. »Monopol násilí« pak prý patří pouze státu: »Je úkolem státu postarat se o všechny aspekty ochrany občanů. Bezpečnostní policie má zákonem stanoveno zajistit jejich bezpečí,« uvedl jakýsi důstojník Pedro Moura. Fajn, ať se stát stará, ale podle této logiky by měly být zakázány třeba i hasicí přístroje, však máme na hašení hasiče, ne?

Na druhou stranu mne zaujal italský přístup. Itálie totiž schválila nový zákon o sebeobraně, přičemž pro agresora může mít útok fatální následky. Senát zde odhlasoval novelu zákona, která rozšiřuje právo na sebeobranu. Podle nového znění zákona mají soudy napříště vždy považovat za přiměřené, pokud se v případě vloupání nebo napadení oběť útočníkovi brání se zbraní v ruce. Novela zákona mimo jiné také zvyšuje tresty za vloupání, narušení domovní svobody a krádež. Nově také ruší možnost, aby lidé, kteří v sebeobraně zraní útočníka, byli nuceni zaplatit mu bolestné.

Sice tedy netuším, kolik Italů vlastní zbraň a přiznávám se, že tedy kupříkladu zrovna k italským zbraním žádnou důvěru nechovám, ale tento krok je mi mnohem sympatičtější než ten portugalský. Je to ale hlavně především důležitý vzkaz, který bych klidně zjednodušil na prosté konstatování: Obrana není nepřiměřená, nepřiměřený je útok!

Tomáš CINKA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 14 hlasů.

Tomáš CINKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.