Ilustrační FOTO - Pixabay

Zpřísnění chovů exotických zvířat

Ministerstvo zemědělství poslalo vládě novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, o které začalo mluvit poté, co celníci loni na několika místech v Česku našli tělo usmrceného tygra a tygří produkty jako masox a tygří víno.

Novela má přispět k vyšší ochraně zvířat a zakazuje například rozmnožování vybraných šelem a lidoopů v zájmových chovech, jejich venčení na veřejnosti nebo koutky, kde se lidé můžou, obvykle za poplatek, s těmito zvířaty mazlit. V zájmových chovech zvířat, která vyžadují zvláštní péči, tedy vedle vybraných šelem i jedovatí hadi, krokodýli a někteří ptáci, se zpřísní i další podmínky. Chovatelé budou muset absolvovat kurz zaměřený na jejich péči a chov budou moci zahájit až po nabytí právní moci rozhodnutí o povolení chovu. K žádosti o jeho vydání budou muset doložit vyjádření stavebního úřadu, že je stavba pro chov způsobilá k užívání.

Novela se vztahuje také na veřejná vystoupení zvířat, pro která bude nutná licence od Státní veterinární správy. »Každý, kdo bude chtít pořádat veřejné vystoupení s vybranými druhy šelem (tj. všechny druhy velkých koček, puma americká, rys, gepard, všechny druhy medvědovitých a hyenovitých šelem, vlk obecný a pes hyenový) nebo je rozmnožovat za účelem veřejného vystoupení, bude nově muset získat speciální licenci. Tu budou muset mít nejen cirkusy, ale i další subjekty jako televize či film,« uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Nově bude i rozšířen zákaz drezury na mláďata delfínů a slonů, dosud platil u primátů, ploutvonožců, některých kytovců, nosorožců, hrochů nebo žiraf.

Zástupci ministerstva už dřív uvedli, že největší problémy jsou v neodborných zájmových chovech. Podle veterinářů zhruba tři procenta chovatelů šelem chybují v oblasti pohody zvířat. U hospodářských zvířat dlouhodobě chybuje zhruba sedmina hospodářů, u zájmových chovů obecně to loni bylo 22 procent.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 1 hlas.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.