Assange zatčen a odveden z ambasády

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který se od roku 2012 skrýval na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, byl zatčen a z ambasády odveden do vazby. Zatčení potvrdila londýnská policie, podle níž ji na diplomatický úřad pozval velvyslanec poté, co jihoamerická země Assangeovi odebrala azyl. Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt Ekvádoru poděkoval za součinnost.

Ekvádor Assangeovi odňal azyl, protože opakovaně porušoval mezinárodní úmluvy a pravidla každodenního provozu ambasády, napsal ekvádorský prezident Lenín Moreno na svém Twitteru. Skutečnost, že Británie Assangeovi azyl odebrala, považuje server Wikileaks za porušení mezinárodního práva. Internetový portál WikiLeaks se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat. K vyhoštění Assange došlo poté, co server v minulém týdnu zveřejnil fotografie Morena a jeho rodiny a dokumenty o údajných nelegálních transakcích a úplatcích převáděných přes firmu bratra prezidenta Ekvádoru.

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. FOTO - wikipedia commons

»Je zcela správné, že Assange stane v Británii řádně před spravedlností. O tom, co bude následovat, rozhodne soud,« uvedl v prohlášení náměstek britského ministra zahraničí Alan Duncan. »Jsme velmi vděční za krok, který učinila ekvádorská vláda spolu s prezidentem Morenem,« řekl dál Duncan. »Dnešní akci předcházel dlouhý dialog mezi oběma zeměmi. Těším se, že v nadcházejících letech budou Británií a Ekvádor pojit silné bilaterální vztahy,« uzavřel.

Assange se uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v roce 2012, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo vyslechnout kvůli obvinění z údajného znásilnění z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko v roce 2017 případ odložilo. Stále ale může být vydán i do USA, kde mu hrozí stíhání za zveřejnění dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu, které Washington rozlítilo. Ekvádorský prezident Moreno ale podle Reuters uvedl, že jeho země dostala od Londýna záruku, že Assange nebude vydán do země, kde by mu hrozil trest smrti… V Británii je na Assange vydán zatykač kvůli tomu, že v roce 2012 porušil podmínky stanovené soudem při svém propuštění na kauci a nedostavil se k soudu.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 6 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.