Súdánský prezident Umar Bašír. Ilustrační foto - wikimedia commons

Bašír svržen, vládne armáda

Súdánský prezident Umar Bašír (75) byl zatčen. Oznámil to súdánský ministr obrany s tím, že armáda svrhla režim a zadržela jeho hlavu. Předchozí nepotvrzené zprávy uváděly, že Bašír je v domácím vězení.

Vývoj souvisí s protesty, které Súdánci zahájili loni v prosinci. Hlavní skupina, jež za protesty stojí, podle Reuters oznámení armády odmítla a vyzvala k dalším demonstracím. Mnoho demonstrantů se bojí, že vojáci požadavky občanů na předání moci odmítnou. Jejich vůdci údajně s armádou vyjednávají o přechodné vládě a dali předem najevo, že s převratem nebudou souhlasit. Chtějí, aby protesty vsedě pokračovaly, dokud moc nepřevezme civilní vláda. Podle ministerstva obrany zemi bude po dvouleté přechodné období řídit vojenská rada. Na tři měsíce je vyhlášen výjimečný stav a bude platit zákaz nočního vycházení. Ministr obrany Avad ibn Auf, jenž před kamery předstoupil ve vojenské uniformě, také oznámil, že v Súdánu budou uzavřeny až do dalšího oznámení hranice a na 24 hodin vzdušný prostor. Země se dočasně nebude řídit ústavou. Na konci dvouletého období budou volby. »Jako ministr obrany oznamuji svržení režimu a zatčení jeho šéfa, který je na bezpečném místě,« sdělil ibn Aun.

Vlna protestů byla původně namířena proti zvýšení cen paliva a potravin, postupně ale přerostla v protest proti Bašírovi, který je u moci od roku 1989. Chopil jí pomocí vojenského převratu, když svrhl civilní vládu. Súdánská bezpečnost oznámila, že z věznic jsou propouštěni političtí vězni. V ulicích Chartúmu lidé odstranění Bašíra z čela státu oslavovali.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.