Jaderná elektrárna Temelín.

Temelínský první blok má dva druhy paliva

Energetici v jaderné elektrárně Temelín dokončili zavážení paliva do reaktoru prvního bloku. Umístili tam 163 palivových souborů, z toho je téměř třetina nových. Je mezi nimi i šest od společnosti Westinghouse Electric Sweden, které chce elektrárna v nadcházejících letech testovat. Nyní využívá palivo ruské firmy TVEL.

Informoval o tom temelínský mluvčí Marek Sviták. »Neznamená to přechod na americké palivo. Jde pouze o testování pro ověření vlastností a oboustranné získání know-how před výběrem dodavatele pro další kontrakt. Se stávajícím výrobcem máme nasmlouvaný objem paliva do roku 2023 a smlouva nám umožňuje v případě potřeby uplatnit opci na další překládky,« uvedl již dříve člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Přestože palivo od Westinghouse bude tvořit pouze tři procenta ze všech palivových souborů v reaktoru, licenční řízení trvalo téměř tři roky. »Vzniklo přes sedm desítek technických zpráv, analýz a posudků, které mají dohromady přes 7000 stran,« doplnil ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

TVEL dodává Temelínu palivo od roku 2010. Loni zavezli energetici do reaktoru druhého bloku 48 modernizovaných souborů TVEL, které doplnily původní typ paliva. Podle TVEL je nové palivo mechanicky odolnější.

Při nynější odstávce zaváželi energetici palivo nepřetržitě čtyři dny. »Necelou třetinu aktivní zóny reaktoru tvoří nové soubory, naopak nejstarší budou v reaktoru pracovat už čtvrtým rokem. Proto naši odborníci umisťovali palivo tak, aby v reaktoru proudilo teplo i neutrony rovnoměrně,« uvedl Sviták.

Během přesunu paliva z bazénu do reaktoru ujel zavážecí stroj asi pět kilometrů. Jeho maximální rychlost dosahovala necelých 30 centimetrů za vteřinu. Každý pohyb stroje sleduje obsluha pomocí kamery. Vše se děje pod vodou. Další kamera přenáší veškeré manipulace s palivem do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni.

Odstávka prvního bloku začala v Temelíně 1. března. Během dvou měsíců energetici také kontrolují bezpečnostní systém i turbínu nebo zkouší nový kontejner na použité palivo od nového dodavatele, Škody JS. Mají za sebou většinu z více než 12 000 činností včetně 70 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojilo asi 1000 lidí. Začátek odstávky druhého bloku plánuje elektrárna na druhou polovinu června, také na dva měsíce.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v České republice, kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 4,15 TWh elektřiny.

(ici)

FOTO – Haló noviny/Ivan CINKA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-04-12 15:55
Tak tedy po několika letech opět "zkoušíme" palivo výrobce,
který již jednou pohořel? - 03.11.2006 : "Palivové články v
Temelíně, které dodává pro reaktory ruské výroby americká firma
Westinghouse, mají problémy s tím, že se deformují a netěsní. Musí
se tak jednak měnit častěji a jednak způsobují více výpadků a
odstávek elektrárny ..."
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.