Svržený súdánský prezident Umar Bašír. Ilustrační foto - wikimedia commons

Súdánci chtějí civilní vládu, demonstrují

Tisíce súdánských demonstrantů se po čtvrtečním svržení prezidenta Umara Bašíra armádou utábořily u ministerstva obrany v Chartúmu. Požadují vytvoření civilní vlády, která by »akceptovala požadavky lidu« a svým počínáním se vzpírají zákazu vycházení vyhlášenému ve čtvrtek vojenským režimem.

Do čela vojenské přechodné rady Súdánu se v noci postavil dosavadní ministr obrany, viceprezident a vůdce převratu Avad ibn Auf. Demonstranti, kteří se u ministerstva obrany i přes noc účastnili protestu vsedě, vyzývají mimo jiné k hromadným pátečním modlitbám po svržení autokratického prezidenta, jenž africké zemi vládl 30 let.

V posledních čtyřech měsících demonstranti protestovali proti Bašírovi. Nyní ale odmítají rozhodnutí zřídit přechodnou vojenskou radu, která má zemi vládnout následující dva roky a až na konci tohoto »přechodného« období se mají uskutečnit volby. Naopak chtějí stále pokračovat v protestech, dokud nebude ustavena civilní vláda. Agentura AP napsala, že není jasné, zda se armáda chystá proti protestujícím zasáhnout. Nálada mezi shromážděnými je zjevně slavnostní. Demonstranti hrají písně, zpívají a vyzývají k odstoupení také ibn Aufa. Aktivisté se žlutými reflexními vestami ráno řídili dopravu kolem areálu ministerstva obrany a zablokovali důležitý most v centru metropole Chartúmu.

Ibn Auf ve čtvrtek v televizi prohlásil, že Bašír je držen na »bezpečném místě« a že zemi nyní povede vojenská rada. Podle zdrojů Reuters je Bašír »ostře střežen« v prezidentské rezidenci. Ibn Auf rovněž vyhlásil mimořádný stav, celonárodní příměří či zákaz vycházení od 22 hodin do čtyř hodin ráno. Vojenská rada řekla, že chce vést dialog a vyhlásila se za ochránce požadavků lidu.

Světové mocnosti uvedly, že podporují pokojnou a demokratickou transformaci v Súdánu dříve než za dva roky. Komisařka OSN pro lidská práva a chilská exprezidentka Michelle Bacheletová vyzvala súdánské úřady k propuštění lidí zadržovaných kvůli pokojným protestům a k vyšetření použití síly proti demonstracím, které se v zemi konaly od prosince. Bacheletová zdůraznila, že Súdán nyní zažívá nejistotu a vyzvala úřady, aby se zdržely použití síly proti pokojným protestům.

Také Bašír se dostal k moci 30. června 1989 vojenským převratem, kdy svrhl civilní vládu Sádika Mahdího. Poté začal tento voják z povolání budovat radikální islámský stát. Země pod jeho vedením byla opakovaně kritizována za porušování lidských práv: mučení, popravy, znásilňování a obchod s dětmi. Zároveň se v roce 2005 zasloužil o ukončení 22leté občanské války mezi severem a jihem země, která si vyžádala na dva miliony obětí. Umožnil také vyhlášení nezávislosti Jižního Súdánu v roce 2011.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.