Ilustrační FOTO - Pixabay

Spravedlnost a spravedlnost

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu zamítl žádost prokurátorky, aby zahájil vyšetřování válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných od roku 2003 v Afghánistánu americkou armádou, pracovníky Ústřední zpravodajské služby (CIA), afghánskou armádou a hnutím Tálibán.

»Soudci se rozhodli, že vyšetřování situace v Afghánistánu by v tomto stádiu nesloužilo zájmům spravedlnosti, a proto žádost zamítají,« uvedl v prohlášení ICC. Vyšetřování a stíhání by podle soudců pravděpodobně za současné situace nebylo úspěšné, neboť dotčené strany včetně USA a protivládních bojovníků v Afghánistánu by se soudem nespolupracovaly. Prokurátorka Fatou Bensoudaová požádala o vyšetřování zločinů v Afghánistánu v listopadu 2017. Bylo to tehdy poprvé, co učinila kroky namířené proti Washingtonu. Přestože USA nejsou členy ICC, mezinárodní tribunál může soudit jejich občany za zločiny spáchané na území členských zemí. Americké síly Bensoudaová podezřívá ze znásilňování a mučení zajatců, afghánskou armádu z válečných zločinů a Tálibán ze zločinů proti lidskosti.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.