Ilustrační FOTO - pixabay

Komise na pohádky

V dětské knihovně jedné základní školy v Barceloně už si nebudou moci děti půjčit knížku o Červené Karkulce ani o Šípkové Růžence. Školská komise pro rovnost pohlaví došla k závěru, že na 200 pohádek v knihovně je »sexistických« a přispívá k šíření stereotypů o mužské a ženské roli.

Z oddělení pro děti do šesti let zmizelo po hodnocení školské komise asi 30 % knížek. Jako kritérium při hodnocení sloužilo mj. kolik postav v příběhu je mužských a kolik ženských, jaké role v pohádce zastávají a kolik je v ději násilí. Vedle pohádky o Karkulce, kterou sežere vlk a pak ji zachrání statečný myslivec, nezůstal ve škole ušetřen ani příběh o sv. Jiřím. V něm statečný rytíř přemůže draka a zachráněné princezně dá červenou růži, jež vyrostla na místě boje z dračí krve. Hodnocení knížek je součástí katalánského projektu Knihovna a rovnost pohlaví; podobný projekt existuje i v sousedním regionu Valencie. Katalánská vláda deníku ABC řekla, že školy mají svou autonomii a mohou samy rozhodovat o knihách, které žákům a dětem nabízejí. Kriticky se ke kauze postavila např. madridská politička z Lidové strany Isabel Ayusová. »Takové pohádky vychovaly celé generace... a pokud se rodičům některé z nich zdají pro jejich děti nevhodné, tak ať jim je nečtou, ale tradiční příběhy bychom neměli démonizovat,« řekla Ayusová.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.