Poprava vězně. Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Jasenovac. Zástupci menšin uctili oběti

Chorvatští antifašisté, Srbové, Židé a Romové v pátek uctili památku obětí koncentračního tábora Jasenovac, který za 2. světové války spravoval ustašovský režim. Na protest proti nečinnosti chorvatských úřadů vůči nárůstu neonacistických nálad ve společnosti tak opět učinili odděleně od oficiální vzpomínkové akce.

Kamenný květ, pomník obětí koncentračního tábora Jasenovac. FOTO - Wikimedia commons

Stovky lidí se shromáždily u příležitosti výročí hromadného útěku vězňů z tábora Jasenovac z dubna 1945, těsně předtím, než ho ustašovci zcela zlikvidovali. Uctily památku desetitisíců obětí z řad menšin tehdejšího chorvatského státu, který byl až do konce druhé světové války spojencem nacistického Německa. Akce se zúčastnila komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová a několik velvyslanců. Zástupci menšin už v březnu odmítli výzvu premiéra Andreje Plenkoviče a rozhodli se počtvrté bojkotovat oficiální pietní shromáždění na protest proti neschopnosti chorvatské vlády omezit historický revizionismus - tedy popírání ustašovských zločinů - a neonacistické nálady v zemi.

»V uplynulém roce se nic nezměnilo, situace je dokonce horší,« řekl předseda chorvatské židovské obce Ognjen Kraus. »Extrémní pravice posiluje a je agresivnější,« doplnil. »Je třeba přejít od slov k činům,« dodal Kraus směrem k vládě. Rozmáhání ustašovských symbolů a jejich toleranci ze strany úřadů loni konstatovala i chorvatská ombudsmanka Lora Vidovičová. Podle ní se názory zlehčující válečné zločiny objevují v oficiálním věstníku katolické církve, mainstreamových médiích včetně veřejnoprávní televize, nemluvě o médiích nacionalistických. Podle jmenného seznamu obětí, sestaveného historiky památníku Jasenovac, ustašovci v táboře od srpna 1941 do dubna 1945 zavraždili 83 145 Srbů, Židů, Romů a antifašistů včetně 114 Čechů a 106 Slováků.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-04-15 14:22
A co museum, vybraklované a zničené? "Revidovat" historii se
dá i jinak. Co tak, že Jasenovac tvořilo několik táborů. Šéfoval
jim františkán a tedy s vědomím Vatikánu tam masakrovaly především
pravoslavné Srby a Srbky a to tak zvěrsky, že se to hnusilo i Němcům,
tam vyvraždili dohromady přes 600 000 lidí, z toho 60 000 dětí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.