Ilustrační FOTO - pixabay

Americká vražda

Americký voják, který sloužil na americké základně na japonském ostrově Okinawa, ubodal místní ženu a pak spáchal sebevraždu. Oznámilo to japonské ministerstvo zahraničí. Přítomnost americké základny i amerických vojáků na Okinawě dlouhodobě udržuje napětí na tomto japonském ostrově. Okinawané ji odmítají. Marně.

Tragickou smrt ženy a vojáka, který sloužil u amerického námořnictva, nyní vyšetřuje japonská policie společně s armádou USA. Je to tragédie a jsme odhodláni spolupracovat na vyšetřování, uvedlo velení amerických jednotek v Japonsku. O případu, o němž nebyly zveřejněny podrobnosti, již hovořil zástupce japonské diplomacie s velvyslancem USA Williamem Hagertyem. Tokio žádá o spolupráci při vyšetřování i o pomoc ve snaze předejít tomu, aby se podobný případ opakoval. V minulosti ale už došlo k několika takovým i jiným případům.

Přítomnost amerického námořnictva na ostrově Okinawa je dlouhodobě choulostivou záležitostí. Obyvatelům ostrova vadí nadměrný hluk způsobený přelety vrtulníků, znečištění životního prostředí i zvýšená kriminalita v okolí základen. Napětí se vystupňovalo např. v roce 1995 po znásilnění místní školačky trojicí Američanů. Mnozí místní lidé si přejí úplný odchod amerických vojáků z ostrova. Americké jednotky jsou v Japonsku na základě bilaterální dohody, podle níž jsou USA povinny zajistit bezpečnost souostroví. Na Okinawě, která leží asi 1600 kilometrů jihozápadně od Tokia, je rozmístěna zhruba polovina z 54 000 amerických vojáků působících na japonském území. Rozloha ostrova je přitom pouze 0,6 procenta rozlohy země. Současný japonský premiér Šinzó Abe je velkým příznivcem americké vojenské přítomnosti v jeho zemi.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 5 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.