Ilustrační FOTO - pixabay

Nová palestinská vláda složila přísahu

V Ramalláhu složila v sobotu přísahu nová palestinská vláda. Kabinet s 24 členy povede Muhammad Ištaja z hnutí Fatah, dlouholetý poradce předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Skutečnost, že Abbás sáhl po kritikovi hnutí Hamás, zřejmě zkomplikuje snahu sjednotit vedení obou palestinských území - Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu - pod jednu koalici.

Ištaja před sebou má nesnadný úkol. Vypořádat se s finanční krizí palestinské autonomie, kterou způsobily hlavně americké sankce, ale také snížení příjmů do rozpočtu o cla a poplatky, které pro Palestince vybírá Izrael. Tel Aviv totiž v únoru ohlásil, že z vybraných peněz odečte sumu, kterou samospráva »vyplácí rodinám usvědčených pachatelů protiizraelských útoků«.

Nový kabinet nahrazuje vládu Ramího Hamdalláha, který se stal premiérem v roce 2013 a byl jím jmenován znovu po obměně vlády o rok později. Za svůj hlavní úkol jeho vláda považovala dosáhnout usmíření s hnutím Hamás, které vládne na základě výsledků voleb Pásmu Gazy, zatímco v kabinetu v Ramalláhu převládají členové Fatahu. I přes zprostředkovatelské úsilí Egypta se to Hamdalláhově kabinetu nezdařilo. I když Hamás a Fatah podepsaly před dvěma lety smírčí dohodu, jež měla umožnit Abbásově správě převzít kontrolu i nad Pásmem. Přetrvávají ale spory o rozdělení pravomocí i o politice vůči Izraeli, dohoda se tedy zatím nenaplnila.

FOTO - Wikimedia commons

Pochod návratu

V Pásmu Gazy při pátečním protestu u hranice s Izraelem izraelští vojáci zastřelili 15letého Palestince a dalších osm jich zranili. Informoval o tom izraelský list Haarec. Demonstrace na hranicích Pásma Gazy, označované jako Pochod návratu, začaly loni 30. března v souvislosti se 70. výročím vzniku Izraele. Palestinci demonstrují za návrat na historická území svých předků a za zrušení izraelské blokády Pásma, zavedené v roce 2007 poté, co jeho vedení převzal Hamás.

V prvním dubnovém týdnu u hranice s Izraelem východně od města Gaza protestovalo asi 10 500 Palestinců. Jeden utrpěl vážná zranění, když byl postřelen izraelskými vojáky a 63 demonstrantů utrpělo zranění lehčí, i v tomto případě ale některé z nich zasáhly ostré náboje.

Izrael útočí
Izraelská armáda útočila i v Sýrii. Její letadla v noci na sobotu atakovala pozice syrské armády v provincii Hamá. Oznámila to syrská státní televize s tím, že protivzdušná obrana několik izraelských střel sestřelila. Zranění utrpěli tři syrští vojáci. »Izraelské letouny cílily na jednu z pozic naší armády u města Masjáf,« uvedla syrská tisková agentura SANA a syrská státní televize. »S nepřátelskými střelami jsme si poradili a některé jsme sestřelili, než zasáhly cíl, což mělo za následek poničení několika budov a zranění tří bojovníků,« doplnila SANA. Izrael v předchozích letech provedl stovky leteckých útoků na syrské území.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.