Boeing 737-800 společnosti Travel Service po přistání z Hurghady. FOTO - wikimedia commons

Selhávání boeingů ohrožuje tuzemská letiště

Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku hrozí, že přijde až o 30 procent letních charterových letů do turistických destinací. Jde o důsledek problémů s letadly Boeing 737 Max, informoval náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka.

»Omezení letů řeší letecké společnosti i cestovní kanceláře. Pokud se v nejbližší době nepodaří díky novému softwaru boeingů a samozřejmě s povolením Úřadu pro civilní letectví opět poslat letadla do vzduchu, čeká nás výrazné omezení letů ze všech letišť, to naše ostravské nevyjímaje,« řekl náměstek.

»Některé letecké společnosti, které mají letouny Boeing 737 Max 8 ve své flotile, preventivně ruší dovolenkové lety. Bohužel se to týká i společnosti Smartwings (dříve Travel Service), která je dominantním poskytovatelem letecké charterové přepravy na mošnovském letišti,« doplnil Unucka.

V polovině března pozastavila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) provoz letadel Boeing 737 MAX 8 a MAX 9. Opatření souvisejí s obavami ohledně bezpečnosti po předchozích haváriích boeingů.

Společnost Smartwings tento měsíc informovala, že v létě omezí kapacity svých letů o osm procent. Dočasně pozastaví provoz některých linek nebo sníží počet letů do některých destinací. Letouny Boeing 737 Max 8 měly v létě tvořit zhruba třetinu flotily firmy.

Obchodní ředitel společnosti Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský uvedl, že společnost Smartwings zajišťuje 90 % letních charterových letů z Mošnova. Nový software pro boeingy podle něj má být k dispozici do konce dubna. Pak musí projít schválením úřadů.

»Intenzivně pracujeme na náhradním řešení s jinými leteckými přepravci tak, aby byl dopad na letiště a naše cestující co nejmenší,« uvedl generální ředitel Letiště Ostrava Jaromír Radkovský.

Omezení čeká například také letiště v Pardubicích. Společnost Ryanair minulý týden oznámila, že kvůli problémům s letadly Boeing Max zruší od července pravidelnou linku mezi Pardubicemi a Londýnem.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.