Americký prezident Donald Trump návrh označuje za »dohodu století«. Ilustrační FOTO - Haló noviny

Evropští politici žádají palestinský stát

Téměř čtyři desítky bývalých vysokých evropských politiků v dopise vyzvaly Evropskou unii, aby nepřistoupila na americký blízkovýchodní mírový plán, jejž USA chtějí zveřejnit nyní, po izraelských volbách.

Evropané musejí podle signatářů dopisu trvat na řešení izraelsko-palestinského problému ustavením nezávislé Palestiny, s čímž však Američané ve svém návrhu podle izraelského tisku nepočítají.

List The Washington Post píše, že plán, za nímž stojí prezidentův poradce a zeť Jared Kushner, počítá s palestinskou autonomií, nikoli se svrchovanou Palestinou.

Americký prezident Donald Trump návrh označuje za »dohodu století«, jeho detaily nejsou známy. Podle arabských politiků návrh počítá s vytvořením ekonomických příležitostí pro Palestince. Izrael si však má udržet kontrolu nad palestinskými autonomními územími. Možnost řešit konflikt ustavením samostatné Palestiny, s čímž se počítalo v minulých mírových jednáních, plán neobsahuje.

USA avizovaly zveřejnění plánu několikrát, ale vždy to odložily, naposledy kvůli izraelským parlamentním volbám, jež se konaly 9. dubna. Premiér Benjamin Netanjahu, jehož Likud volby vyhrál, v kampani slíbil anexi části palestinského Západního břehu Jordánu. Řekl také, že o tom jedná s americkou administrativou.

Na EU se v dopise obrátilo 37 bývalých evropských politiků, mezi nimiž byli někdejší ministři zahraničí, premiéři a dva generální tajemníci NATO. Žádají v něm Unii, aby trvala na ustavení nezávislé Palestiny a nepodpořila Trumpův plán, pokud v něm tento předpoklad nebude.

Trump po Netanjahuově volebním vítězství řekl, že teď je velká naděje na uzavření míru. »Myslím, že teď, když Bibi (Netanjahu) zvítězil, máme větší šanci,« řekl Trump, který Netanjahua krátce před volbami podpořil uznáním izraelské anexe syrských Golanských výšin.

Kushner o plánu hovoří sporadicky. V únorovém rozhovoru s arabskou redakcí Sky News řekl, že návrh obsahuje »realistické řešení« všech základních témat včetně hranice. Tu v dnešní podobě je podle něj třeba »odstranit, aby se zajistila svoboda pohybu lidí a zboží«. Ekonomické návrhy, jež plán obsahuje, podle Kushnera pomohou nejen Palestincům a Izraelcům, ale celému regionu včetně Jordánska, Egypta a Libanonu.

Administrativa počítá s tím, že palestinský vůdce Mahmúd Abbás bude s plánem souhlasit. Palestinská samospráva ale s USA přerušila kontakty, když Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a nechal tam přestěhovat velvyslanectví z Tel Avivu.

(čtk)

Popisek:

Výsledky izraelských parlamentních voleb, v nichž posílila krajní pravice, USA přivítaly jako příznivé svému plánu. Známá palestinská politička Hanan Ašrávíová sdělila, že většina Izraelců volila strany odhodlané »udržet status quo útlaku, okupace, anexe a vyvlastňování v Palestině stejně jako stupňování útoků na národní a lidská práva Palestinců«.  Izraelci podle Ašrávíové »prohlubují a rozšiřují apartheid«.

FOTO – ČTK/AP

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.