Ilustrační FOTO - Pixabay

Trump chystá vojenské základny v Polsku

Americký prezident Donald Trump zvažuje návštěvu Polska, kde by při příležitosti výročí vypuknutí druhé světové války 1. září mohl ohlásit zásadní posílení přítomnosti Spojených států v této středoevropské zemi. Napsal to na svém webu polský list Rzeczpospolita.

Trump byl ve Varšavě nadšeně přivítán před dvěma lety, v červenci 2017, kdy ocenil Polsko jako amerického spojence. Letos v září by americký prezident mohl přijít s klíčovým prohlášením, poznamenal list. Varšava usiluje o zřízení stálé americké základny v zemi, kde se zatím vojenské jednotky z USA a dalších států Severoatlantické aliance střídají při posilování východního křídla NATO.

Jednání mezi Varšavou a Washingtonem podle deníku nabírají tempo a Američané dali polským partnerům najevo, že Trump zvažuje pozvání svého polského protějšku do Bílého domu již v polovině června, aby vyřešili poslední drobnosti ohledně výstavby amerických základen v Polsku. Andrzej Duda má v té době být v USA, ale až dosud se počítalo s tím, že jeho cesta bude mít ekonomický charakter a uskuteční se na západním pobřeží.

Pokud ale oba prezidenti dospějí k předběžné dohodě, nic nebude bránit tomu, aby Trump v den 80. výročí vypuknutí druhé světové války ohlásil novou vojenskou iniciativu, napsala Rzeczpospolita s odvoláním na tři nezávislé a nejmenované polské a americké zdroje.

Varšava je zatím opatrná. »Mohu potvrdit pozvání pro prezidenta Trumpa na 1. září. A prezident Duda poletí v červnu do USA. Ale Trumpův program ohlašuje Bílý dům a dělá to jen s malým předstihem,« řekl deníku šéf polské prezidentské kanceláře Krzysztof Szczerski.

Podle diplomatů bude přeměna případného Dudova a Trumpova prohlášení v právně závaznou dohodu během necelých tří prázdninových měsíců vyžadovat naprostou mobilizaci kapacit, a to tím spíše, že »půjde o kvalitativní změnu role amerických sil v naší zemi«. Americká přítomnost v Polsku by mohla posílit z brigády (zhruba 2000-5000 vojáků) na divizi (zhruba 10 000-15 000 vojáků).

Bílý dům by podle listu dohodu nejraději uzavřel s nynější polskou vládou, tedy ještě před parlamentními volbami očekávanými v Polsku na přelomu října a listopadu. Návštěva Varšavy by zároveň mohla Trumpovi zabezpečit hlasy voličů polského původu při jeho snaze o znovuzvolení. Trumpova přítomnost na akcích 1. září by zajistila i účast většiny pozvaných vůdců zemí Evropské unie, NATO a východního partnerství. »Byl by to silný výraz solidarity západního světa s Polskem, a to tím spíše, že nebyl pozván (ruský prezident) Vladimir Putin,« napsal deník a dodal, že ve Varšavě by Trump také mohl ohlásit zrušení amerických víz pro Poláky.

Polsko se snaží přesvědčit Spojené státy, aby zvýšily svou vojenskou přítomnost v zemi. Počet amerických vojáků v Polsku bývá kolem 4500, ale kolísá podle toho, jak se jednotlivé jednotky při pobytu v Polsku střídají. Polský prezident Duda již dříve řekl svému americkému protějšku, že Varšava je ochotna poskytnout více než dvě miliardy dolarů (asi 46 miliard Kč), aby pomohla ke zřízení stálé americké základny v Polsku.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2019-04-16 10:08
Jean de La Fontaine – Kůň a jelen - Za pradávných časů byl kůň
svobodným zvířetem; neznaltě sedla, uzdy, postraňků a ostruh, ni vozu
a těžkých nákladů, neb toho tenkráte člověku k žití nebylo
třeba. Tu stalo se, že znepřátelil se hřebec s jelenem a chtěl ho
stíhat; ale jelen byl jako střela a kůň nemohl ho dohonit. I uchýlil
se ke člověku s prosbou, aby mu pomohl jelena potrestat. Muž byl mu po
vůli, vložil na koně sedlo, uzdu a třemeny, a vyhoupnuv se na něj
pronásledoval jelena; brzy ho dostihl a oštěpem usmrtil. Kůň vzdával
vřelé díky svému mstiteli a chtěl zas do lesa se vrátit. „No
tak,“ řekl muž, „já tě pomstil, nuže služ mi za to; mohu tě teď
potřebovat, a tobě dobře u mne se povede!“ A již vedl koně do
stáje, která se stala jeho vězením. „Ach, ach,“ vzdychal kůň,
„proč byl jsem tak pomstychtivý, teď pozbyl jsem za to svobody!“
Bylo pozdě, zahynul v otroctví. Ať pomsta sebe více těší, přece
jest příliš draze vykoupena, dán-li za ni statek, bez něhož vše
ostatní ceny nemá. ………….. Takto dopadnou Poláci s Američany.
Kam noha amerického okupanta vkročí, odtamtud ji už nikdo nikdy
nedostane.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.