FOTO - Pixabay

Fanatismus USA vůči Íránu narůstá

Americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky. Bílý dům včera oznámil, že osmi zemím, mezi které patří i spojenci Japonsko, Jižní Korea či Turecko a dvě členské země Evropské unie, výjimky ze sankcí neprodlouží.

Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy obnovily sankce vloni v listopadu a dočasnou výjimku poskytly jen tradičním odběratelům ropy z Íránu.

Výjimky ze sankcí vyprší na začátku května a nebudou prodlouženy, oznámil Bílý dům. Dosud se výjimky týkaly osmi zemí - Japonska, Jižní Koreje, Turecka, Číny, Indie, Itálie, Řecka a Tchaj-wanu. Jejich smyslem bylo umožnit těmto ekonomikám připravit se na výpadek dovozu íránské ropy a omezit dopady na světový trh, uvedla agentura AP. Podle ní Itálie, Řecko a Tchaj-wan už přestaly ropu z Íránu dovážet.

Spojené státy a sunnitské mocnosti Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty se podle prohlášení americké vlády »dohodly na včasných krocích, aby zajistily, že bude světová poptávka uspokojena, až veškerá íránská ropa zmizí z trhu«. Cílem opatření je podle Washingtonu připravit íránský (šíitský) režim o základní zdroj příjmů.

»Půjdeme až na nulu,« řekl včera na tiskové konferenci ministr zahraničí Mike Pompeo. »Nebudou žádné výjimky, které by platily po daném období. Tečka,« dodal. Také Pompeo podle ČTK zdůraznil, že Spojené státy jednaly se Saúdskou Arábií a SAE o pokrytí výpadku íránské ropy na trhu… Rovněž kontroverzní izraelský premiér Benjamin Netanjahu krok Spojených států pochopitelně přivítal. Turecko naopak rozhodnutí USA kritizovalo, protože nepřispěje k míru a stabilitě v regionu. »Nepřijímáme jednostranné sankce a nařizování toho, jak máme budovat vztahy s našimi sousedy,« napsal na Twitteru turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu.

Íránsko-americké vztahy se zhoršily vloni v květnu, kdy Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu; pak obnovil protiíránské sankce. Teherán pohrozil, že dohodu přestane dodržovat a že svůj jaderný program obnoví. Zatím to neudělal, protože zbylí signatáři se snaží dohodu udržet při životě.

Letos na začátku dubna prezident Trump absurdně zařadil íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Írán na Trumpovo rozhodnutí reagoval označením naopak všech amerických armádních jednotek za teroristické a vládu USA s důkazy v ruce zhodnotil jako podporovatele terorismu.

Včera íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že rozhodnutí USA neprodloužit skupině zemí výjimky na obchodování s íránskou ropou nemá žádnou hodnotu. »Kvůli praktickým negativním dopadům sankcí je ale ministerstvo zahraničí v kontaktu se zahraničními partnery včetně partnerů evropských, mezinárodních a sousedů a podle toho bude jednat,« uvedlo ministerstvo.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 10 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.