Věznice Plötzensee. FOTO - wikimedia commons

Pieta za oběti Plötzensee

Více než 300 vzorků tkání odebraných z ostatků lidí, které nacisté zavraždili v berlínské věznici Plötzensee, bude pohřbeno 13. května na jednom berlínském hřbitově.

Vzorky byly v roce 2016 nalezeny v pozůstalosti profesora anatomie. Hermann Stieve z tehdejší Univerzity Friedricha Wilhelma (dnešní Humboldtovy univerzity) těla mrtvých protinacistických bojovníků dostával k pitvě, často jen minuty poté, co byli popraveni v Plötzensee. Stieve těla obětí pitval pro vlastní výzkumné účely a pak je nechával spálit a anonymně pohřbít. Zajímaly ho prý hlavně mladé ženy, protože se zabýval výzkumem menstruace. O pitvách si vedl záznamy, z nichž vyplývá, že zkoumal těla 184 lidí, z toho 172 žen. Byly mezi nimi i pozůstatky 13 příslušnic komunistické protinacistické skupiny Rote Kapelle (Rudá kapela). Stieve zemřel v roce 1952. Vzorky tkání, z nichž mnoho je menších než jeden milimetr, našli Stieveovi dědicové uzavřené v malých černých krabičkách. Některé z nich byly označeny jmény obětí. Předali je berlínské nemocnici Charité, která pověřila ředitele berlínského Památníku německého odboje Johannese Tuchela, aby vypracoval studii o osudech těchto preparátů. »Zjistili jsme, že Stieve systematicky pomáhal říšskému ministerstvu spravedlnosti ničit stopy po těchto činech,« řekl Bildu Tuchel. Jména obětí, z jejichž těl byly vzorky tkání odebrány, nebudou na přání jejich příbuzných zveřejněny, uvedl také Tuchel.

V Plötzensee nacisté zavraždili také asi 700 občanů Československa, nejčastěji z politických důvodů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.