Ilustrační FOTO - Pixabay

Na co potřebuje US Army slovenská letiště?

Zástupci české občanské iniciativy Ne základnám Eva a Václav Novotní se minulý týden zúčastnili diskusního klubu »Na čo potrebuje Armáda USA slovenské letiská v Kuchyni a na Sliači«. Akci pořádalo 16. dubna v Bratislavě slovenské Mepofórum.

Impulsem pro cestu zástupců OI Ne základnám do metropole našich východních sousedů byla skutečnost, že na světlo světa pronikl návrh utajované smlouvy mezi USA a Slovenskou republikou o »posilněném partnerství a spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti« z roku 2017. Otázka, která je legitimní, zní, zdali dohoda není na újmu suverenity a bezpečnosti Slovenska, ČR a celé Evropy.

»Dohledávání podkladů k této smlouvě přineslo informaci, že u našich nejbližších sousedů pracuje na internetu Fórum pro mezinárodní politiku - Mepoforum.sk. Nelze než konstatovat, že naši sousedé jsou v informacích co do zveřejňování různých závažných dokumentů výrazně lepší,« poznamenali Novotní a uvedli několik příkladů, co je na serveru publikováno: Kontrola zbrojenia a nešírenie zbraní – prehľad zmlúv a dohôd; Vystúpenie ministra zahraničných vecí RF S. Lavrova v Rade pre zahraničnú a obrannú politiku; Rokovanie ministrov zahraničných vecí skupiny G7; Prejav ministra zahraničných vecí USA M. Pompea na univerzite v Texase; Rozhovor ministra zahraničných vecí RF S. Lavrova pre noviny Moskevský komsomolec; Vystúpenie prezidenta RF V. Putina a ministra zahraničných vecí S. Lavrova na medzinárodnom fóre o Arktíde; Vystúpenie ministra obrany USA P. Shanahana na konferencii o vesmíre; Vystúpenie ministra zahraničných vecí Ruska S. Lavrova na konferencii o odzbrojení aj. »Pokud budeme u nás na našich internetových portálech chtít dohledat texty z výše uvedených vystoupení, máme smůlu, proto je namístě vyjádřit obdiv předsedovi Fóra pro mezinárodní politiku panu Romanu Lamlovi, že se slovenští občané mohou na jejich portále seznámit s těmito informacemi,« poznamenali.

Ve vazbě na smlouvu INF byl pro OI Ne základnám důležitý text vystoupení ruského ministra zahraničních věcí Lavrova na konferenci o odzbrojení. »Důkazem mediální pokleslosti našich většinových médií, ale zejména státní správy, je skutečnost, že MZV, MO, Armádní noviny či Natoaktual ČR o konferenci nenapsaly ani slovo, jako by den 20. 3. 2019 neexistoval a s ním ani konference o odzbrojení. Cenzura je děsivá,« odtušili Novotní pro náš list.

NATO je bezpečnost pro Slovensko?

Zástupce OI Ne základnám přivítali v Bratislavě vřele. Malá zrcadlová síň Střediska kultury Bratislava na Vajnorské ulici, kde se debata konala, vytvořila příznivé prostředí. Diskusi velmi temperamentně moderoval bývalý ředitel rozvědky SIS Igor Cibula.

Úvod obstaral novinář a publicista, působící mj. 10 let v Rádiu Svobodná Evropa, a bezpečnostní analytik Milan Žitný, který na margo smlouvy upozornil, že existuje estonská verze podobná verzi slovenské. Ve své argumentaci publikum informoval, že smlouva a smluvní závazky vycházejí z dokumentu Evropská iniciativa odstrašení s odkazem na nutnost posílení hranic pobaltských států. Důvodem k těmto krokům bylo, jak uvedl, připojení Krymu k Rusku, události v Gruzii a na Ukrajině. »Z vyjádření moderátora i pana Žitného vyplynul dojem, že zastávají postoj strany Smer, tj. NATO je bezpečnost pro Slovensko. Za to, že smlouva nebyla dosud podepsána a realizována, údajně může změna postoje Slovenské národní strany,« vysvětlila pro náš list Eva Novotná, mluvčí Ne základnám. Čeští hosté také dostali vysvětlení, proč se jedná o dvoustrannou smlouvu. Aliance se prý rozhoduje v konsenzu, NATO v tomto pohledu nemá budoucnost, proto je smlouva USA-Slovenská republika nutností a v budoucnu k ní údajně dojde.

Diskuse se účastnilo přibližně 40 diskutujících. Nikdo z účastníků nedeklaroval postoj k jakékoli politické straně, iniciativě či hnutí. »Žel, možnost kontaktu na slovenskou iniciativu či hnutí, které žádá, aby se slovenská letiště nestala hrozbou v rukách US Army, se nám nenaplnila,« uvedli Novotní, i když »spojenci existují«, jak bylo možné vycítit z vystoupení někdejšího slovenského premiéra Jána Čarnogurského ve Slovenském domě v Praze na jiné besedě. Čarnogurský totiž v diskusi v Praze jmenovanou smlouvu srovnával se smlouvou uzavíranou s hitlerovským Německem.

Větší část účastníků proti

Zásadní je, zdali slovenští účastníci besedy akceptují americký záměr využívat slovenská letiště Sliač a Kuchyňa, či nikoli. »Větší část účastníků nebyla spokojena se záměrem využívat tato letiště pro potřeby zvýšení vojenské účasti US Army v Evropě a přiblížení se k hranicím Ruské federace. Na opakovanou otázku, k jakému konkrétnímu účelu by měla být letiště využita, bylo například uvedeno - k zajištění vzletů pro tankování letadel během vzdušných operací,« sdělil našemu listu Václav Novotný. Ovšem je reálné, že reprezentace řady slovenských politických stran se bude domáhat realizace záměru podepsáním této smlouvy, možná se k tomu otevírá prostor po proběhlých slovenských prezidentských volbách.

Iniciativa NE základnám ČR vystoupila s konkrétním dotazem s odvoláním se na článek IV. Rozmiestnenie/dočasné umiestnenie vojenskej techniky, zásob a materiálu dle smlouvy mezi USA a Slovenskou republikou, a to, jak dalece slovenská strana zabezpečí, aby v logistických základnách prostřednictvím letišť výlučně používaných americkými vojáky nebyly uskladňovány jaderné zbraně, raketové nosiče, jaderná munice. Dotaz vycházel i z prohlášení, že není vyplněn prostor mezi Maďarskem a Polskem z pohledu americké vojenské strategie, a předpokládá se přemístění vojenské techniky a materiálu ze států západní Evropy, Nizozemska, Německa.

»Naše iniciativa upozornila, že takovýto záměr by se týkal i České republiky, jednalo by se o její přímé ohrožení, porušení mezinárodních smluv. Účastníci byli tímto dotazem zaskočeni a pan Žitný reagoval otázkou, jak víme, že by se mohlo jednat o jaderné zbraně a munici,« vylíčili Novotní Haló novinám své dojmy z besedy. »Naše reakce byla, jak slovenská strana bude vědět, že se o takovýto typ materiálu a zbraní nebude jednat, když v podmínkách čl. IV odst. 1 smlouvy není žádný přímý prvek kontroly? Je pouze uvedeno, že americká armáda bude informovat slovenskou stranu o dočasně umístněném vojenském materiálu v objektech výlučně v pravomoci americké armády.«

Úkoly pro české mírotvorce

Jaké z toho plynou závěry pro OI Ne základnám ČR? Novotná je shrnula do dvou bodů: 1. Začít úzce komunikovat se slovenskou opozicí, která smlouvu odmítá; 2. Tlačit formou akcí a prohlášení na českou politickou reprezentaci, aby americké straně vyjádřila v pohledu možného šíření jaderných zbraní ostrý protest.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 32 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


rosemil71
2019-04-25 21:02
Maxiku,ty hlupáku,mnohem lepší je přece mýlit se s Obamou,než mít
pravdu s Putinem.Neříká ti to nic,ty hovado?Jsi vůbec svéprávný?
velkymaxmilian
2019-04-24 19:26
Jasná zpráva, je lepší mýlit se se stranou než používat zdravý
rozum, že pane Hájku and company...
hajek.jiri51
2019-04-24 19:02
Pro VM. Psi štěkají, ale karavana jde dál. A těmi "psy"
nemyslím rozhodně SV ani NJ. A raději budu mít pravdu s Izvestijami,
než blbl s "našim" maistreamem.
hajek.jiri51
2019-04-24 18:57
USA potřebují dokompletovat novou "Malou dohodu". A stíhačky,
spíše útočné stíhací bombardéry F-16 block 61 jsou schopny nést
jaderné pumy. Potom bude stačit jen za jejich řízení piloty z
nedaleké základny a podvěsit jaderné pumy z nedalekých skladů. A mezi
USA a Evropou se nemusí pohnout ani stýblo slámy... Potom už jen zase
"Drang nacht Ost". Pitomci.
velkymaxmilian
2019-04-24 18:51
Izvěszija toť záruka serióznosti jako HaNo, zdá se sv.václave, že v
osobě "novotnyjaro" jste získal kvalitního souputníka.Jen tak
dál bude sranda!
svaty_vaclav
2019-04-24 15:52
Poslanec slovenského parlamentu a lídr strany Hlas lidu Peter Marček v
rozhovoru pro noviny Izvěstija dříve oznámil, že se na Slovensku mohou
objevit vojenské základny USA, kde budou jaderné zbraně. „Nyní
Spojené státy vyvíjejí na slovenské orgány obrovský tlak, aby
dosáhly vybudování vojenských základen. Tato otázka je různě
maskována a probíhá v režimu tajných jednání. Mnozí úředníci
mluví o modernizaci slovenských vojenských letišť, i když ve
skutečnosti jde o vytvoření plnohodnotných vojenských základen USA.
Projednávání této otázky probíhá v rámci jednání o podepsání
nové dvoustranné dohody s USA o spolupráci v obranné sféře,“
oznámil Marček. Poznamenal, že takovým způsobem se na letišti Sliač
nedaleko Banské Bystrice a na letecké základně Kuchyňa v západním
Slovensku mají objevit velké sklady pro americké zbraně a také
kasárny pro americké vojáky. „Není vyloučeno, že USA u nás budou
chtít rozmístit jaderné zbraně, vzhledem k ukončení platnosti smlouvy
o likvidaci raket středního a krátkého doletu,“ uvedl slovenský
poslanec.
novotnyjaro
2019-04-24 14:15
Máme málo příkladů mírotvůrců z NATO? Co tak si připomenout
Korejskou válku,Vietnamskou válku, války vedené proti Iráku,
Afganistánu,Sýrii. Osobně jsem zažil v prosinci 1999 skázu Srbska,
při své cestě přes Vojvodinu,Bělehrad, Niš. Vlak zničený posledním
letadlem NATO, kde na místě zem)relo 72 lidí- evakuantů z jihu- ženy,
děti,starci, ranění! Zničený hotel Interkontinental v Bělehradě,ze
superluxusního hotelu zůstali jen ruiny! Rozbité předměstí Nišu.
nakonec přepadení počernými občany na hranici Srbska, obrali nás o 50
marek a basu piv, které jsme si vezli do Řeckého Patrasu na kvalifikaci
OH!Stačí, nikdo mě nepřesvědčí o poctivých úmyslech NATO!
svaty_vaclav
2019-04-24 14:14
USA + NATO = války, okupace, zabíjení, vykrádání okupovaných zemí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.