Ilustrační foto - wikimedia commons

Plachta nad Notre-Dame

Nad pařížskou katedrálu Notre-Dame, které minulý týden shořela střecha i s krovem, začali lezci natahovat provizorní ochrannou plachtu.

Meteorologové totiž na následující dny předpovídají vydatný déšť, a památkáři se proto obávají dalšího poškození cenné stavby, informovala stanice BFMTV. Ve Francii se mezitím debatuje o tom, v jaké podobě chrám obnovit.

»Největší prioritou je ochránit katedrálu před deštěm, který má přijít. Vše je připraveno,« řekl BFMTV hlavní architekt chrámu Notre-Dame Philippe Villeneuve. Přípravy na zakrytí stavby podle něj správci urychlili právě kvůli nepříznivé předpovědi počasí.

Podle meteorologů z Météo-France mělo od večera v Paříži pršet, vydatné srážky se ale očekávají především zítra, kdy je bude doprovázet i silný vítr.

Plachta by měla být ovšem jen dočasným řešením. Nad katedrálou bude v budoucnu postaven jakýsi »deštník«, odolnější konstrukce, která bude stavbu chránit do vybudování krovů a střechy. Jak bude tento »deštník« vypadat, zatím ale není jasné. Stanice BMFTV připomíná, že podobná konstrukce chránila v době oprav například také pařížský Panthéon.

Než se začne »deštník« stavět, musejí dělníci odstranit lešení, které bylo kvůli opravám nad chrámovou lodí ještě před požárem. To by mělo podle Villemaina trvat nejméně měsíc. Oheň totiž trubky lešení poškodil, a ty se tak budou muset řezat. Rekonstrukce katedrály by mohla trvat podle různých odhadů pět až šest let, někteří odborníci ale odhadují, že bude trvat mnohem déle.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.