Londonderry. Ilustrační foto - wikimedia commons

Nová IRA se přihlásila k vraždě

K odpovědnosti za vraždu novinářky Lyry McKeeové při nepokojích v severoirském městě Londonderry se přihlásila radikální republikánská organizace Nová IRA.

Devětadvacetiletou ženu podle ní zabil její »dobrovolník«, informoval list The Irish News. Pozůstalým Nová IRA vyjádřila »plnou a upřímnou« omluvu. Severoirská policie oznámila, že v souvislosti se smrtí McKeeové zadržela 57letou ženu.

McKeeovou zasáhl projektil ve chvíli, kdy ve čtvrtek před půlnocí sledovala nepokoje v Londonderry, severoirském městě, které leží u hranice s Irskou republikou a v minulosti se stalo místem krvavých střetů mezi převážně protestantskými unionisty a převážně katolickými republikány.

Podle agentury Reuters nebyla venku pracovně. V době své smrti McKeeová pracovala na knize o záhadných zmizeních několika dětí a mladých mužů během konfliktu v Severním Irsku. Čin policie vyšetřuje jako terorismus.

Skupina Nová IRA uvedla, že novinářka byla zabita v okamžiku, kdy »stála vedle sil nepřítele«, jak označuje skupina britskou policii. Právě na policisty podle prohlášení střelec mířil. »Dali jsme našim dobrovolníkům instrukce, aby byli nanejvýš opatrní, až se budou v budoucnu potýkat s nepřítelem, a přijali jsme opatření, abychom to zajistili,« uvedla Nová IRA.

Policisté v souvislosti se smrtí McKeeové zadrželi dva mladíky, v neděli je ale propustila bez jakéhokoli obvinění. Jejich propuštění znamená, že policie po střelci nadále pátrá, poznamenala agentura AP.

Už bezprostředně po útoku policie označila za možného pachatele organizaci Nová IRA, která usiluje o sjednocení Severního Irska, součásti Spojeného království, s Irskou republikou.

Dlouholeté sektářské násilí v Severním Irsku ukončila v roce 1998 takzvaná Velkopáteční dohoda. Nová IRA (Irská republikánská armáda) ji ale odmítá.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.