Ahmadábád. Ilustrační foto - wikimedia commons

Indické volby se přehouply do třetí fáze

V Indii začala třetí a nejrozsáhlejší ze sedmi fází indických parlamentních voleb.

Ve svém domovském státě Gudžarát hlasoval i nynější premiér a favorit voleb Naréndra Módí. V 15 indických státech a svazových teritoriích mohlo podle agentury Reuters k volebním urnám přijít 188 milionů voličů. Na konci třetí fáze bude odvoleno ve více než polovině volebních okrsků. Parlamentní volby skončí 19. května; o čtyři dny později mají být známy jejich výsledky. Z 1,3 miliardy obyvatel se celkem k volebním urnám může vydat 900 milionů lidí.

Do dvanácti hodin místního času svůj hlas odevzdalo téměř 24 % voličů, informovala indická volební komise. Módí nejprve ráno vyzvednul svou matku a pak se s ní vydal do volební místnosti v otevřeném džípu.

Favorit voleb Naréndra Módí. FOTO - wikipedia commons

Premiérova nacionalistická Indická lidová strana (BJP) dosud kampaň stavěla na tématu národní bezpečnosti, kterým chce odrazit kritiku opozice. Ta jí vyčítá špatnou hospodářskou politiku, nedostatek pracovních míst či krizi na venkově, kde rostoucí provozní náklady a klesající výkupní ceny zemědělských výrobků ztěžují život farmářů, vyvolávají nepokoje a sebevraždy.

Na pondělním volebním mítinku na západě státu Maháráštra Módí zmínil útoky na srílanské kostely a hotely, při nichž podle poslední bilance zemřelo 321 lidí. Konstatoval, že od nástupu jeho vlády v roce 2014 se bezpečnostní situace v zemi zlepšila. »Přátelé, pamatujete si, jaká byla situace v Indii před rokem 2014. Nevybuchovaly den co den bomby ve všech koutech země?« položil davu řečnickou otázku.

Co se týče bezpečnostní agendy, šance na úspěch nacionalistické BJP podle médií patrně zvyšuje nedávné vyhrocení vztahů mezi Indií a Pákistánem.

Hlavní opoziční strana Indický národní kongres vedená Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie Néhrú-Gándhí se snaží BJP porazit ve spolupráci s regionálními stranami.

Nynější premiér podle kritiků nedostál svým předvolebním slibům z roku 2014, například vytvořit pracovní místa pro mladé Indy, a spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.