Bloemenmarkt . FOTO - wikimedia commons

Proslulý amsterodamský plovoucí trh Bloemenmarkt nepřežil davy turistů

Poslední prodavač květin na slavném amsterodamském plovoucím trhu Bloemenmarkt zavřel svůj stánek. Stěžoval si na to, že opravdové zákazníky z tohoto tržiště na kanálu Singel vytlačily davy turistů a že se centrum města změnilo, napsal na svých internetových stránkách britský The Guardian.

»Už jsem měl dost turistů, kteří mi zničili živnost,« řekl Michael Saarloos, jehož rodina začala květiny na trhu Bloemenmarkt prodávat v roce 1943. »Když sem přijdou ve skupině, nejsem schopen obsluhovat své zákazníky,« dodal.

Květiny se na tomto plovoucím trhu prodávaly od roku 1862. Nyní ale prodejci v tamních stáncích nabízejí dřeváky, magnetické obrázky, mladé rostlinky konopí nebo dřevěné a umělohmotné tulipány.

Saarloos stánek koupil před dvaceti lety od svého tchána. Vzpomíná, že dříve si lidé k němu zjara chodili pro rostliny do zahrádek nebo na balkon, ale zhruba v posledních deseti letech prý tráví čas tím, že upozorňuje turisty na to, co napsal na cedule: »Nefotografujte!«. Nyní se stěhuje na jiné, o 750 metrů vzdálené místo.

The Guardian připomíná, že Amsterodam, který má 850 000 obyvatel, se podobně jako další evropská města snaží najít způsob, jak se vypořádat s davy turistů v centru. Odhaduje se, že letos do něj zavítá 18,5 milionu návštěvníků a v roce 2025 až 23 mil. Úřady omezily koncentraci obchodů se zbožím a potravinami výhradně pro turisty. Lidem, kteří se chovají neslušně a například močí do kanálů, ruší klid nebo odhazují odpadky, hrozí pokuty.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.