Ilustrační FOTO - Haló noviny

Ceny pohonných hmot nadále rostou, benzin zdražil o 15 haléřů

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují. Průměrná cena benzinu za uplynulý týden stoupla o 15 haléřů na 32,70 koruny za litr. Naftu řidiči tankují v průměru za 31,98 Kč/l, tedy o 13 haléřů dráž než minulou středu. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Paliva v Česku zdražují od poloviny února, předtím čtvrt roku zlevňovala. Cena benzinu se nyní dostala na úroveň začátku loňského prosince, naftu tankovali motoristé za podobnou cenu naposledy začátkem letošního roku.

Nejdražší pohonné hmoty jsou aktuálně na Vysočině. Litr naturalu tam vyjde v průměru na 33,20 koruny, stejné množství nafty na 32,69 koruny. Druhým nejdražším regionem je Praha s cenou 33,07 koruny za litr benzinu a 32,36 koruny za litr nafty.

Naopak nejlevněji tankují motoristé na jihu Čech a v Moravskoslezském kraji. Průměrná cena nafty v Jihočeském kraji je nyní 31,52 koruny za litr a benzinu 32,42 Kč/l. V Moravskoslezském kraji tankují řidiči benzin ještě o haléř levněji.

Důvodem růstu cen pohonných hmot v Česku je pokračující růst cen ropy na světových trzích, který se do cen v Česku promítá se zpožděním dvou až tří týdnů. Podle analytika Kovandy letos ropa na světových trzích zdražila skoro o 39 procent. Ceny pohonných hmot v Česku budou podle něj v dalších týdnech zvolna růst, v květnu by ale mohl růst ustat.

Růst cen benzinu a nafty u tuzemských pump očekává také analytik Finlordu Boris Tomčiak. "V nejbližším týdnu předpokládáme další mírný růst cen benzínu o 20 až 30 haléřů za litr. U nafty bude zdražování pomalejší na úrovni několika haléřů. Cena ropy Brent v uplynulém týdnu stoupla na 74 dolarů za barel. Česká koruna vůči americkému dolaru znehodnotila o několik desítek haléřů, což také potlačí ceny pohonných hmot vzhůru," řekl dnes ČTK.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.