Ilustrační FOTO - Pixabay

Přes dvě pětiny mladých na hypotéku nemá

Hlavní bariérou při žádosti o hypotéku je pro 41 procent lidí do 36 let nedostatek vlastních peněz. Dodržení maximální výše měsíčních splátek je překážkou pro získání hypotéky pro 36 % mladých a roční příjem je hlavní překážkou pro 23 % žadatelů o hypoteční úvěr.

Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury Ipsos pro Českou spořitelnu. Dotazováno bylo 840 respondentů ve věku 26 až 36 let.

Hypoteční úvěr má podle průzkumu zhruba 39 % mladých do 36 let. Ve vlastní nemovitosti, bytě nebo domě, žije jeden ze tří mladých Čechů, v nájemním bydlení je takřka polovina (47,5 %) a u rodičů pětina respondentů. Za nájemní bydlení vydají mladí lidé v průměru 5000 až 10 000 korun, což představuje zhruba čtvrtinu jejich průměrného měsíčního příjmu (20 000 až 40 000 Kč). Více než tři čtvrtiny mladých (78,8 %), kteří bydlí v nájmu nebo u rodičů, chce v budoucnu o hypoteční úvěr požádat.

Česká národní banka v minulém roce reagovala na růst zadlužování domácností, které je často na hranici i za hranicí rizikovosti, a v souvislosti se stále trvajícím nebezpečím vytvoření nové bubliny na hypotečním trhu rozšířila od loňského října pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku nemá překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel má nyní na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 % svého měsíčního čistého příjmu. Pravidla pro výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti nechala centrální banka zatím beze změny. Opatření bylo zaměřeno na nové úvěry na bydlení, netýká se refinancování hypoték.

Na konci letošního prvního čtvrtletí předložilo ministerstvo financí vládě k projednání návrh novely zákona o ČNB, podle které by mladí Češi do 36 let mohli získat snadnější přístup k hypotékám než ostatní žadatelé. Na pořízení vlastního bydlení by si mohli půjčit až sto procent hodnoty nemovitosti a stačily by jim k tomu nižší příjmy. Otázkou je, zda schválení této novely nebude krokem k rizikovějšímu zadlužování a následně k nárůstu exekucí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.