Ilustrační FOTO - Pixabay

Zrušit daň z nabytí nemovitosti?

Senát chce zrušit daň z nabytí nemovitých věcí. Svůj návrh vložil do poslanecké novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí, která má osvobodit od daně první prodej bytů v rodinných domech. S pozměňovacím návrhem na zrušení daně přišel senátní hospodářský výbor.

Někteří senátoři označovali daň z nabytí jako nemorální. Tvrdili, že v drtivé většině se nemovitost pořizuje z peněz, které už byly zdaněny daní z příjmů, a stát by neměl toto dvojí zdanění podporovat. Výběr této daně navíc podle něj přispívá ke zdražování nemovitostí. Pro přijetí výborového návrhu na zrušení zákona hlasovalo 47 z 61 přítomných senátorů, proti byli jen dva senátoři. Mezi nimi i senátor ANO Jaroslav Větrovský, který varoval, že pokud by parlament daň z nabytí zrušil, pak by podle analýzy ministerstva financí přišel stát jen letos o víc než šest miliard korun. Na dani z nabytí vybral stát loni 13,6 miliardy korun, předloni to bylo 12,5 miliardy. Předlohu nyní dostane opět Sněmovna, která o senátním návrhu na zrušení daně rozhodne.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš nechce osud návrhu ve Sněmovně předjímat. »Je to takový evergreen. Váhu horní komory samozřejmě ctíme, jejím návrhem se budeme vážně zabývat i na našem klubu, ale při odhadování šance na jeho schválení je nutno vnímat, že Sněmovna již v minulosti tento návrh opakovaně vyhodnotila jako problematický,« řekl našemu listu Dolejš, který tak poukázal na to, že zrušit zákonné opatření o dani z nabytí navrhovala ve Sněmovně ODS už při schvalování projednávané novely, navíc stejný návrh ODS odmítla Sněmovna už loni.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Sazba daně z nabytí činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující. Předtím ji platil prodávající a kupující byl v pozici ručitele.

Projednávaná novela zákonného opatření z pera poslance ANO Karla Raise původně usilovala jen o to, aby byl od daně osvobozený první prodej bytů v rodinných domech. Dosavadní osvobození v zákoně se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům pak může mít podle předpisů nejvýše tři byty. Poslanec Rais argumentuje například tím, že v poslední době roste trend vymezovat bytové jednotky i v nově postavených rodinných domech.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-05-05 09:46
V našich podmínkách je iluzorní si myslet, že tímto
"opatřením" by došlo ke snížení cen pořizovaných
nemovitostí. Z hlediska podílu to není velké procento - ta daň je 4
procenta. Byť to v absolutním vyjádření může být velká suma, tak
po "odstranění poplatku" ten vliv při koupi nemáte šanci
poznat. Vím, že kupující s tímto nebudou souhlasit, že "si to
pohlídají". Prodávající (jakmile bude mít tuto možnost), tak si
ji zahrne do svého požadavku. Kde se to opravdu pozná, tak to je ve
státním rozpočtu. Za rok se tak vybere řádově 13 miliard. A při tom
rozdávačném systému další díra do rozpočtu. On ten nenapadaný
kapitalismus funguje. Všimli jste si, jak po tom mocném přidávání na
platech stouply ceny takřka všeho zboží? Já ano.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.