Ilustrační FOTO - Pixabay

Brexit: další referendum?

Rodící se kompromisní dohodu o brexitu mezi britskou vládou a opozicí může ohrozit požadavek značné části opozičních labouristů, kteří chtějí vypsání nového referenda. Premiérka Theresa Mayová, která kvůli návrhu celní unie čelí odporu rázně brexitového křídla své strany, o možnosti lidového hlasování prý tajně vyjednává, napsal deník The Daily Telegraph.

Podle listu The Guardian hodlají až dvě třetiny labouristických poslanců požadovat, aby Mayová přidala k celní unii ještě vypsání nového referenda. Voliči by se v něm měli vyslovit, zda podporují odchod z Unie za dojednaných podmínek, anebo zda chtějí, aby jejich země v EU setrvala. »Myslím, že konzervativci musejí uznat, že pokud má dohoda projít, bude velká část poslanců požadovat lidové hlasování,« řekl labouristický stínový ministr financí John McDonnell.

Ani návrh dočasné celní unie nemá proto podle umírněně levicového deníku jistou podporu Dolní sněmovny, která je pro spořádaný odchod Británie z evropského bloku nutná. Mayová sice souhlasem s celní unií, kterou až dosud rázně odmítala, může získat část labouristů, podle britských komentátorů je však velmi pravděpodobné, že ji zase nepodpoří až třetina vládních poslanců prosazujících tvrdou odluku od unijních struktur.

Mayová se podle zdrojů The Daily Telegraph už pustila do diskusí o možném opakování brexitového referenda se svými spolupracovníky a vládními ministry. Podle konzervativního listu však tento scénář připravuje pro případ, že jednání s labouristy selžou, nemá tedy být součástí vstřícné vyjednávací taktiky.

Voliči by podle aktuálních představ premiérky Mayové pak mohli dostat na výběr mezi třemi variantami: odchodem s dohodou vyjednanou vloni, odchodem bez dohody, či setrváním v EU…

Nyní je podle ČTK nejzazší termín brexitu stanoven na 31. října. Pokud se do té doby britští poslanci neshodnou na podpoře dohody ani nebude vypsáno nové referendum, nastane patrně neřízený brexit.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.