Ilustrační FOTO - pixabay

Brno se výší nájmů přibližuje Praze

Rozdíl v nájmech mezi Prahou a Brnem se v prvním čtvrtletí mírně snížil. U nejžádanějších bytů 2+KK činil na konci loňského roku 28 procent, na konci března 22 procent. V Praze byla průměrná měsíční cena nájmu 16 500 korun, v Brně 13 500 Kč.

Vplývá to z údajů portálu Ideální nájemce.cz. Při porovnání čtyř největších měst České republiky vzrostly meziročně ceny u bytů 2+KK nejvíce v Ostravě, téměř o pětinu. V Praze růst činil 3,1 %.

U jednopokojových bytů klesl rozdíl mezi Prahou a Brnem z 28 na 27 %, u třípokojových ze 39 na 30 %.

»Dynamika růstu cen se liší podle jednotlivých měst a dispozic bytů. Někde dokonce ceny nájemního bydlení stagnují nebo mírně klesly. Už dříve jsme předpokládali, že ceny tak strmě jako v minulosti neporostou,« uvedl spoluzakladatel služby Ideální nájemce.cz Martin Březina. Nájemné meziročně kleslo u třípokojových bytů v Ostravě, v Plzni stagnovalo.

Ceny nájmů rostou především kvůli převisu poptávky nad nabídkou.

»Pozorujeme, že se lidé z krátkodobých pronájmů vracejí k těm dlouhodobým. Například v Praze na Žižkově jsme zaznamenali velkou nabídku bytů se stagnujícími nebo dokonce i klesajícími cenami, z nichž mnohé byly dříve nabízeny na krátkodobý pronájem,« doplnil Březina. Byt 2+KK na Žižkově se podle něj aktuálně pronajímá za 16 000 Kč měsíčně.

Nejžádanější k pronájmu jsou podle Březiny byty 2+KK, které se objevují zhruba ve čtvrtině nabídek. Následují dispozice 1+KK, 2+1, 1+1, 3+KK a 3+1.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.