Ilustrační FOTO - Haló noviny

Trump zahájil nové kolo ekonomické války s Kubou, první střelu vypálil ExxonMobil

Americký ropný koncern ExxonMobil zažaloval u soudu v USA kubánskou státní společnost Cuba-Petróleo (Cupet) a kubánskou korporaci Cimex kvůli tomu, že kubánská vláda v 60. letech znárodnila majetek firmy Standard Oil, předchůdkyně Exxonu. Podání žaloby podle agentury Reuters umožnil americký prezident Donald Trump, který na rozdíl od svých předchůdců v nejvyšším úřadu přestal blokovat část amerického zákona z roku 1996.

ExxonMobil požaduje u amerického federálního soudu po dvou kubánských společnostech 280 milionů dolarů (6,4 miliardy korun) za zabavenou rafinerii, benzinové stanice a další majetek, který znárodnila vláda Fidela Castra.

Podání žaloby na zahraniční firmy kvůli americkému majetku zabavenému v 60. letech Kubou umožňuje americkým občanům od letošního 2. května takzvaný Helmsův-Burtonův zákon z roku 1996. Předchozí američtí prezidenti příslušný oddíl tohoto zákona dosud každý půlrok zablokovali kvůli kritice řady zemí a také kvůli obavám, že by spustili v USA vlnu žalob, a zahltili tak americké soudy.

Trumpův postup kritizovala letos Evropská unie, Kanada i další země, které tvrdí, že takové žaloby jsou v rozporu s mezinárodním právem. Chtějí si proto stěžovat i u Světové obchodní organizace (WTO).

ExxonMobil je první velkou firmou, která možnosti využila a žalobu podala už před týdnem. Současně ale také podle agentury Reuters podali žalobu dva Američané kubánského původu, kteří požadují odškodnění po firmě Carnival Cruise Lines za to, že majetek zkonfiskovaný před lety kubánskou vládou využívá. Tato americko-britská firma sídlící na Floridě používá pro osobní námořní přepravu mimo jiné přístav v Havaně. Žalobu na ni podal u soudu v Miami Američan Mickael Behn, jehož kubánskému dědečkovi Castrova vláda znárodnila v roce 1960 firmu Havana Docks Company.

Právník firmy Carnival George Fowler ale tvrdí, že taková žaloba nemá šanci uspět. Podle něj Helmsův-Burtonův zákon chrání před nároky na odškodnění komerční aktivity na Kubě, pro něž mají firmy povolení od amerických úřadů. A společnost Carnival má povolení od amerického ministerstva financí.

»Nebylo záměrem Helmsova-Burtonova zákona postihovat americké firmy s legálním podnikáním na Kubě,« řekl minulý týden americkému deníku The New York Times právník Fowler, který se na zákoně z roku 1996 podílel.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 8 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.