Prezident Miloš Zeman. FOTO - Haló noviny

Zeman vyznamená českého psovoda, který zahynul v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman udělí in memoriam medaili Za hrdinství vojenskému kynologovi Tomáši Procházkovi, který loni v říjnu zahynul na misi v Afghánistánu. Oznámil to na Hradě v rámci jmenování či povyšován do generálských hodností. Vyznamenání se rozhodl Procházkovi udělit jako "důkaz úcty k boji našich vojáků z teroristy z Tálibánu".

"Letos udělím Medaili Za hrdinství poslednímu z padlých vojáků. Byl to psovod, jak dobře víte. Pevně doufám, že oběti těchto vojáků nebudou zmarněny vyjednáváním s teroristy," řekl prezident.

Zeman také uvedl, že je znepokojen tím, jak je česká vojenská mise v Afghánistánu ohrožena vyjednávání s Tálibánem. "Jistá naivita těchto vyjednavačů, víra v čestné tálibánské, mně trochu připomíná vyjednávání s Hitlerem ve 30. letech minulého století. S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje," zopakoval Zeman svou tezi.

Procházka v Afghánistánu působil jako kynolog Centra vojenské kynologie Chotyně u jednotky, kterou tvoří především příslušníci speciálních sil. Zemřel loni 22. října na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo.

Jednačtyřicetiletý voják byl posmrtně povýšen do hodnosti štábního praporčíka. Ministr obrany Lubomír Metnar mu rovněž udělil Kříž obrany státu. Toto vyznamenání dostávají vojáci například za hrdinství v boji nebo za to, že se s nasazením svého života zasloužili o obranu ČR.

V Afghánistánu loni zahynuli také tři další čeští vojáci. Při hlídkování v okolí základny Bagrám se v srpnu stali obětí útoku sebevražedného atentátníka. Zeman je medailemi Za hrdinství posmrtně vyznamenal loni 28. října.

Letos Zeman spolu s Procházkou plánuje podle svých dosavadních vyjádření vyznamenat válečného veterána a generála Emila Bočka Řádem bílého lva I. třídy. Poslední žijící československý stíhací pilot z druhé světové války Boček od prezidenta získal nejvyšší hodnost armádního generála ve výslužbě. Zeman také nedávno řekl, že by mohl 28. října vyznamenat hokejistu Jaromíra Jágra, který už má od Zemanova předchůdce ve funkci Václava Klause medaili Za zásluhy II. stupně.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


mira.ben
2019-05-09 15:28
svaty_vaclav: Není. Vy jste ho ale dvakrát volil za prezidenta, ne? Nebo
se snad mýlím?
svaty_vaclav
2019-05-09 12:26
Miloš Zeman před mnoha lety prohlašoval, že: „Jen blbec by hnal naši
armádu a naše vojáky někam do Afghánistánu.“ Teď naše žoldáky v
Afghánistánu vynáší do nebe. Je Miloš Zeman ještě věrohodný?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.