Ilustrační FOTO - pixabay

Voliči v JAR k urnám

Rekordních 48 politických stran se včera účastnilo parlamentních voleb v Jihoafrické republice (JAR) a ještě o mnoho více jich usilovalo o přízeň voličů v hlasování do provinčních zákonodárných sborů. Jednoznačným favoritem v obou případech byl dlouhodobý hegemon politické scény v JAR, strana Africký národní kongres (ANC).

ANC vyhrála všechny parlamentní volby od pádu režimu apartheidu v roce 1994 a i v nadcházejícím volebním klání si podle průzkumů zajistí se ziskem až 61 % hlasů nadpoloviční většinu křesel ve 400členném Národním shromáždění, které je dolní komorou parlamentu. Hlasovacím právem disponuje skoro 26 milionů voličů. Pouze dvě další strany mají reálné šance proniknout do parlamentu - liberálně orientované Demokratické spojenectví (DA), jehož podpora se pohybuje kolem 20 %, a levicová strana Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF), označovaná za populistickou, jíž průzkumy přisuzují až 12 % hlasů.

ANC má nyní většinu v osmi z devíti jihoafrických provincií. Pouze v Západním Kapsku v současnosti vládne DA. Průzkumy naznačily, že ANC ztratí kontrolu nad provincií Gauteng, hospodářským centrem země.

Kampaň se i 25 let od konce režimu apartheidu točila kolem rasové nerovnosti, která prostupovala napříč téměř všemi předvolebními tématy. Většina zemědělské půdy, průmyslových podniků či služeb je nadále v rukou bělošské menšiny. Strany proto přišly s různě radikálními plány na pozemkovou reformu a vyvlastňování klíčových podniků. Mezi důležitá témata patřil i boj s vysokou nezaměstnaností a korupcí. Volební místnosti se uzavřely ve 21 hodin, výsledky by měly být známé v sobotu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.