Ilustrační FOTO - Haló noviny

Turecká opozice žádá anulování loňských prezidentských voleb

Turecká opozice požádala ústřední volební komisi, aby anulovala loňské prezidentské a parlamentní volby. Zdůvodňuje to tím, že při nich byl použit stejný způsob jmenování volebních úředníků jako při březnových místních volbách v Istanbulu. Ty volební komise tento týden právě s tímto odůvodněním zrušila a vyhověla tak stížnosti vládní strany, která po letech ztratila vedení radnice tohoto největšího města. Anulování voleb kritizovali i dva lídři vládní strany a v úterý proti němu v Istanbulu protestovalo několik tisíc lidí.

Opozice ve své stížnosti k ústřední volební komisi požádala o zrušení prezidentských a parlamentních voleb z loňského června i anulování výsledků celých místních voleb v Istanbulu z letošního března, tedy i starostů jednotlivých čtvrtí. Volební komise tento týden totiž zrušila jen volby starosty Istanbulu. Jako důvod uvedla mimo jiné to, že ve volebních místnostech nebyli jen zaměstnanci státní správy.

Volby koncem března těsně vyhrál kandidát opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Ekrem Imamoglu, který vyhrál rozdílem asi 13.000 hlasů nad kandidátem vládní AKP expremiérem Binalim Yildirimem. Volební komise po přepočítání hlasů, o něž požádala vládní strana, v polovině dubna potvrdila vítězsttí kandidáta opozice a Imamoglu se stal starostou.

Tento týden ale volební komise výsledky voleb starosty Istanbulu anulovala a rozhodla, že se 23. června budou konat nové volby. Imamoglu označil anulování voleb za "cestu k diktatuře" a zrušení voleb kritizovaly i Německo a Rakousko, jehož kancléř Sebastian Kurz vyzval k okamžitému ukončení jednání s Tureckem o jeho vstupu do EU.

Kriticky se k anulování voleb vyjádřili kromě opozice i dva političtí veteráni vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) - bývalý prezident Abdullah Gül a expremiér Ahmet Davutoglu. Podle serveru Ahval někteří spekulují o rozkolu uvnitř AKP a možnosti odtržení části jejích členů.

"Největší ztrátou pro politickou stranu nejsou prohrané volby, ale ztráta morální převahy a svědomí," napsal na twitteru v úterý Davutoglu, který byl premiérem v letech 2014 až 2016 a před tím několik let šéfoval ministerstvu zahraničí. Davutoglu také uvedl, že verdikt volební komise podle něj poškozuje "základní hodnoty turecké demokracie".

Místní volby v Turecku se konaly 31. března. Celkově v nich zvítězila AKP, která se svým spojencem, nacionalistickou Stranou národní akce (MHP), ovládla přes polovinu radnic v zemi. Prohrála ale mimo jiné v Ankaře, Izmiru i v největším tureckém městě Istanbulu. Přitom v Ankaře a Istanbulu vládla AKP či její předchůdkyně předchozí čtvrtstoletí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.