Berounské náměstí zaplnily proslavené hrnčířské trhy

V Berouně se konaly již XVII. hrnčířské a řemeslné trhy (na snímku). Dvoudenní přehlídka umění hrnčířů a řemeslníků obohacená o dobré jídlo, pití a hudební vystoupení se stala opět cílem tisíců zájemců.

»K trhům se pravidelně připojuje vlastním programem naše Muzeum Českého krasu, a protože letošní ročník je ve znamení řemesel, místo obvyklého tržiště se stánky a s malou uličkou se nádvoří muzea proměnilo poprvé v určitou laboratoř lidského umu - návštěvníci zkoušeli být tesařem, přadlenou, písařem, dráteníkem, voskařkou, sýrařkou, kameníkem, hrnčířem, perníkářkou, kovářem. Nechyběl ani program s geologem, v rámci kterého šlo ulovit i vlastní zkamenělinu,« představil program muzea předseda krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Berounští hrnčíři patřili k uznávaným řemeslníkům již ve středověku, do povědomí se zapsali tzv. berounskou, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy. Používala se třeba při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 nebo na dvoře císaře Rudolfa II. či Viléma z Rožmberka.

Na trzích byly nejen repliky zmíněné berounské keramiky, ale široká nabídka keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Řada stánků nabízela i výrobky ze skla, z kovu, umělecky kované předměty v kombinaci se dřevem, keramikou a sklem, cínové výrobky, další výrobky ze dřeva, z textilu a kůže. Oblíbené místo zaujímali i tradiční košíkáři nebo výrobci z papíru a knihaři. Nechyběly ani ochutnávky piv nebo vína, přírodní kosmetika nebo včelí produkty.

(za)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 5 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.