Ilustrační FOTO - Pixabay

Průmysl neoslnil, stavebnictví ještě roste

Průmyslová výroba v březnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla meziročně o 0,1 procenta. Stavební produkce se zvýšila o 11,6 %.

»S výsledkem černé nuly český průmysl v březnu opět neoslnil. Růst produkce zaostal za únorovým číslem i očekáváním na trhu,« uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

K meziročnímu růstu průmyslu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a výroba strojů a zařízení. Produkce naopak klesla ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, v opravách a instalacích strojů a zařízení a ve výrobě základních kovů včetně hutního zpracování kovů a slévárenství.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách vzrostly o 5,4 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 5,1 % a domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 5,8 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o šest procent. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 2,4 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 14,3 %.

Hlavní ekonom Deilotte David Marek nicméně míní, že průmysl je za vrcholem svého cyklu, o čemž svědčí mimo jiné pokračující pokles zaměstnanosti. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se podle ČSÚ snížil o 0,2 %.

Za celé první čtvrtletí se průmyslová výroba zvýšila meziročně o 0,2 %.

Vyhlídky stavbařů

jsou nejisté

»Růstu stavební výroby v březnu pomohla i nízká srovnávací základna z loňského roku. Loni stavebnictví vzrostlo o 0,6 %, takže nad tímto výsledkem nebylo těžké vyhrát. Zároveň byl letošní březen výrazně teplejší než ten loňský,« upozornila analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Produkce v pozemním stavitelství vzrostla meziročně o 9,9 %, inženýrské stavitelství zaznamenalo nárůst o 18,5 %.

Stavební úřady v březnu vydaly 7224 stavebních povolení, meziročně o 11,2 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 35,1 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku se zvýšila o 41,7 %.

Počet zahájených bytů vzrostl meziročně o 62,4 % na 4224 bytů, počet dokončených bytů stoupl jen o 0,2 % na 2393 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se zvýšil meziročně o 0,6 %.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka má za sebou stavebnictví poměrně silné čtvrtletí a podle objemu nových zakázek není špatný ani výhled. »Vyhlídky bude ale i nadále ovlivňovat ochota veřejného sektoru investovat. S ohledem na negativní vývoj státního rozpočtu není tato investiční ochota příliš jistá,« sdělil Haló novinám Dufek.

Za celé 1. čtvrtletí se podle ČSÚ stavební zvýšila meziročně o 2,3 %. Produkce pozemního stavitelství vzrostla o 1,4 % a inženýrské stavitelství o 6,5 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.