Ilustrační FOTO - Haló noviny

Největší brzdou poptávka ze zahraničí

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v národním pojetí v běžných cenách skončila v březnu podle zveřejněných předběžných údajů Českého statistického úřadu přebytkem 21,8 miliardy korun, který byl meziročně o 4,1 mld. Kč vyšší.

Celkovou bilanci podle statistiků příznivě ovlivnilo především vyšší aktivum bilance motorových vozidel o 5,2 mld. Kč, které se zlepšilo hlavně díky růstu jejich vývozu o 6,7 mld. Kč. Dále se zlepšila bilance ostatních dopravních prostředků (o 1,4 mld. Kč).

Opačný vliv na celkovou bilanci mělo v březnu o tři miliardy korun horší saldo počítačů, elektronických a optických přístrojů. Deficit bilance s ropou a zemním plynem se meziročně prohloubil o 1,6 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu se státy evropské osmadvacítky skončila v březnu přebytkem 70,5 mld. Kč, který byl meziročně o 10,7 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 6,2 mld. na 46,5 mld. Kč.

Vývoz vzrostl ve srovnání se stejným měsícem minulého roku o 5,4 % na 330 mld. Kč a dovoz se zvýšil o 4,3 % na 308,2 mld. Kč.

V lednu až březnu letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 55,7 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 0,8 mld. Kč. Od začátku roku stoupl vývoz meziročně o 4,1 % a dovoz vzrostl o 4,4 %.

A jaký je výhled? »Podle indexu exportu, který je sestavovaný Asociací exportérů a Raiffeisenbank, dojde v následujících měsících k výraznému oslabení tuzemského vývozu, který bude jen sporadicky oživen jednorázovými faktory, jako je předzásobení se britského trhu před brexitem,« uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Konjunkturální průzkum ČSÚ podle ní potvrdil, že nedostatečná poptávka především ze zahraničí se stala větší bariérou růstu tuzemského průmyslu než nedostatek pracovní síly. Za její oslabení může především zpomalení ekonomik hlavních obchodních partnerů v čele s Německem, dodala Jelínková.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.