Ilustrační FOTO - Pixabay

Méně zahraničních a více domácích turistů

Celkový počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních se v prvním čtvrtletí letošního roku podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zvýšil meziročně o 1,8 procenta a počet přenocování vzrostl o 0,9 %. Zvýšený zájem o ubytování stále vykazovala domácí klientela. Poptávka ze strany zahraničních hostů ale po několika letech nepřetržitého růstu v prvních třech měsících letošního roku klesla.

»Letos v prvním čtvrtletí se poprvé v historii v České republiky ubytoval za dané období počet hostů převyšující čtyři miliony. Jinými slovy, v žádném jiném ze všech prvních čtvrtletí české historie nebyl počet hostů tak vysoký jako letos,« zdůraznil také hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v 1. čtvrtletí letošního roku 10,8 milionu nocí, což bylo o 0,9 % více než ve stejném období loňského roku. Domácí klientela strávila v ubytovacích zařízeních o 4,2 % více nocí. Počet přenocování zahraničního hostů se snížil o 2,3 %. Nejvíce přenocování (7,3 mil.) bylo uskutečněno v hotelech. Hotelový segment vykázal meziroční pokles přenocování o 0,5 %, především snížením počtu nocí nerezidentů o dvě procenta. Největší růst poptávky po ubytování byl zaznamenán na Vysočině, naopak pokles počtu přenocování zaznamenaly Praha a kraje Středočeský, Jihočeský, Zlínský a Karlovarský.

Do hromadných ubytovacích zařízení přijely ve sledovaném období čtyři miliony hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 1,8 %. Zahraničních hostů přitom bylo více než domácích. V porovnání s loňským rokem se počet zahraničních návštěvníků snížil o 0,2 %, domácích hostů naopak o 3,8 % přibylo. Hotely zaznamenaly 1,3procentní zvýšení návštěvnosti a penziony navštívilo o 6,4 % více hostů než loni. Regionálně přibylo hostů ve většině krajů. Nadprůměrnou dynamiku růstu příjezdů zaznamenal Jihomoravský kraj, Královéhradecký kraj a Vysočina. V Praze se nejvíce ze všech krajů zvýšil počet ubytovaných rezidentů. Počet nerezidentů ale v hlavním městě poklesl, což mělo rozhodující vliv na celorepublikový pokles.

Nejvíce zahraničních hostů podle státního občanství přijelo z Německa. Ve sledovaných zařízeních se jich ubytovalo 408 tisíc. Meziročně se počty příjezdů z Německa snížily o 2,6 %. Také sousedních Rakušanů se ubytovalo méně než loni. Návštěvnost ze zbylých okolních zemí byla ale na vzestupu. Hostů ze Slovenska přijelo celkem 143 tis. s meziročním zvýšením o 4,9 % a počty příjezdů z Polska (137 tis.) se zvýšily o 6,7 %. Čtvrtá příčka patřila hostům z Ruské federace. Těch se ubytovalo celkem 131 tis., což znamenalo pokles o 8,9 %. Také Italů přijelo méně než loni a pokles zaznamenala i v 1. čtvrtletí tradičně silná návštěvnost z Nizozemska. Naopak růst vykázala v prvních třech měsících letošního roku návštěvnost Francouzů.

Významný nárůst v příjezdech ze zahraničí si podle mluvčí agentury CzechTourism Michaely Klofcové připsala Ukrajina, a to meziročně o 29 %. »Za silným růstem poptávky na ukrajinském trhu stojí pravděpodobně silná prozápadní orientace významné části ukrajinské společnosti, která se promítá i do spotřebitelských preferencí turistů,« usoudila.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.