Ilustrační FOTO - Pixabay

Irsko vyhlásilo stav klimatické nouze

Irsko se stalo druhou zemí světa, která vyhlásila stav klimatické nouze. Parlament v Dublinu ve čtvrtek večer přijal dodatek ke klimatickému zákonu, jímž vyzval vládu, aby zlepšila svou reakci na klimatické změny a problém ztráty biodiverzity.

Informovala o tom agentura AFP. Jaké bude mít tento krok důsledky, ale není jasné. Vládu totiž schválený dodatek k ničemu nezavazuje. Národní stav klimatické nouze už na počátku května vyhlásil také britský parlament.

Je třeba začít jednat

Předsedkyně parlamentního výboru pro klimatické otázky Hildegarde Naughtonová z irské vládní strany Fine Gael vyhlášení stavu nouze uvítala, zároveň ale uvedla, že »nyní je třeba jednat«. Také předseda irské Strany zelených Eamon Ryan varoval, že vyhlášení stavu nouze »neznamená vůbec nic, pokud nebudou následovat činy«.

Jaký bude mít vliv stav nouze na klimatickou politiku irské vlády, zatím není jasné. Dosavadní plány Dublinu počítají se snížením emisí oxidu uhličitého do roku 2050 o 80 % ve srovnání s rokem 1990. Jestli to ovšem bude stačit, zůstává otázkou…

Greta: Kdo bude další?

Na rozhodnutí irského parlamentu reagovala také švédská aktivistka Greta Thunbergová, které se v posledních měsících podařilo dosáhnout zvýšení zájmu světové veřejnosti o ochranu klimatu. »Skvělé zprávy z Irska! Kdo bude další?« napsala švédská školačka podle ČTK na Twitteru.

Rebelie proti vyhynutí

První zemí, která vyhlásila stav klimatické nouze, se stala na počátku května Británie. Parlament tímto krokem reagoval mj. na dubnové ekologické demonstrace skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která tento krok požadovala…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-05-11 12:44
Pokud nezůstane jen u keců. A co "naše" republika? Čekáme
až na katastrofu a potom začneme naříkat?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.