Jeden národ, jedna říše, jeden Kaczyňski?

Odpůrce polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) narušil tradiční pietní akt za zemřelého polského prezidenta Lecha Kaczyňského a 95 dalších lidí, kteří před více než devíti lety zahynuli při leteckém neštěstí v ruském Smolensku.

Muž vylezl na památník obětem katastrofy a křičel na exprezidentova bratra a zároveň autoritářského předsedu PiS Jaroslawa Kaczyňského, aby ohledně této tragédie přestal klamat polský národ, informovala agentura AP.

Lech Kaczyňski. FOTO - wikipedia commons

Incident se odehrál ve chvíli, kdy pravicový populista Kaczyňski a další členové PiS pokládali k památníku květiny. Aktivista vyběhl na kamenný památník připomínající schodiště a vyvěsil transparent s nápisem parafrázujícím známý nacistický slogan: »Jeden národ, jedna říše, jeden Kaczyňski? Ne!«.

Kaczyňski je spolu s mnoha představiteli PiS jakože přesvědčen, že katastrofa letounu ve Smolensku nebyla dílem nešťastné shody okolností či chybného rozhodnutí jeho bratra, ale dlouhodobě připravovaného spiknutí. Účelově ukazují především na Rusko, které prý mělo zájem na smrti tehdejšího prezidenta a elity polské politiky i generality, jež v letadla zahynula. Za spoluviníky katastrofy označují také expremiéra Donalda Tuska a jeho tehdejší liberální vládu, jejíž členové na palubě letadla nebyli.

Letečtí vyšetřovatelé podle ČTK konstatovali, že příčinou pádu stroje bylo lidské selhání při přistávání za špatné viditelnosti a na nedostatečně vybaveném letišti.

Policie protestujícího muže zatkla. Podle mluvčího varšavské policie Sylwestera Marczaka byl aktivista zadržen a převezen k výslechu na policejní stanici kvůli podezření z rušení veřejného pořádku. Pokud bude odsouzen, hrozí mu pokuta či trest veřejně prospěšných prací.

Jaroslaw Kaczyňski pořádá tryzny u památníku svého zesnulého dvojčete a dalších lidí, kteří zahynuli při letecké katastrofě z 10. dubna 2010, poněkud absurdně každý měsíc. Tato shromáždění vloni nahradila smuteční pochody, které podle agentury AP pomáhaly utužovat podporu pro vládní stranu, zároveň ale logicky přitahovaly veřejnou kritiku…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.