Ilustrační FOTO - Haló noviny

Trump vyhrocuje obchodní vztahy s Čínou

Prezident USA Donald Trump na sklonku minulého týdne nařídil Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR), aby zahájil proces vedoucí k uvalení cel na téměř veškerý zbývající dovoz z Číny. Informoval o tom podle agentury Reuters v prohlášení obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Opatření se má dotknout zboží, jehož roční hodnota dovozu činí zhruba 300 miliard dolarů (6,9 bilionu korun).

Oznámení, které přišlo jen krátce poté, co bez dohody skončilo 11. kolo obchodních jednání mezi zástupci Číny a USA, je podle agentury AP další eskalací obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem. V pátek po půlnoci místního času už přitom Spojené státy zvýšily clo na dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 mld. USD (4,6 bil. Kč) na 25 procent z dosavadních deseti. Čína vyslovila nad tímto zvýšením cel politování a pohrozila odvetnými kroky.

Dvoudenní jednání zástupců Číny a USA o nové obchodní smlouvě, která skončila v pátek, by měla pokračovat v Pekingu, zatím se však neví kdy. Šéf čínského státního deníku Global Times Chu Si-ťin krátce po skončení rozhovorů na twitteru napsal: »Dozvěděl jsem se z autoritativních zdrojů, že čínsko-americké obchodní jednání nezkrachovalo. Obě strany jednání považují za konstruktivní a budou v konzultacích pokračovat.«

Návrh zavedení nových cel na další čínské zboží musí být před oficiálním zavedením předložen veřejnosti ke konzultacím. Podle informací od zdrojů by i nová cla měla být 25procentní. Podle agentury Bloomberg zástupci USA řekli na obchodním jednání svým protějškům, že mají tři až čtyři týdny na dokončení dohody, jinak budou nová cla zavedena.

Hlavní čínský vyjednavač Liou Che v rozhovoru pro hongkongskou televizní stanici Phoenix uvedl, že v jednání zůstávají tři sporné body. Jedním z nich jsou právě cla. Čínská strana se domnívá, že pokud má být dohoda uzavřena, musí být zrušena všechna cla. Podle dřívějších informací médií Trump chce část cel zachovat. Liou je však optimistický, věří v dosažení dohody a také on zdůraznil, že jednání nebyla přerušena.

Analytici banky Goldman Sachs Alec Phillips a Blake Taylor upozornili, že navzdory zvýšení cel a hrozbě zavedení dalších cel na čínské zboží existuje reálná šance, že obě mocnosti ukončí spor ještě předtím, než se začnou zvýšená cla vybírat. Vyšší cla zavedená v pátek se totiž nevztahují na zboží, které již vyplulo z Číny. Prakticky by se tak vyšší cla mohla začít uplatňovat na zboží, které dorazí do USA za dva až tři týdny. Za tu dobu by se obě strany mohly dohodnout. Nově oznámená cla na zbývající čínské zboží by pak mohla být podle nich zavedena nejdříve za dva až tři měsíce.

Trump opět perlil

Na rozdíl od diplomatických prohlášení účastníků jednání si Trump v sobotu na twitteru opět pustil pusu na špacír. Čínu obvinil, že jednání o nové obchodní smlouvě protahuje v naději na vítězství demokratů v prezidentských volbách 2020, které by jí umožnilo dál Spojené státy »okrádat o 500 mld. USD ročně«. Jediný problém pro Čínu ale podle něj spočívá v tom, že on »volby rozhodně vyhraje«. Jako obvykle uzavřel výhrůžkou: »Pokud se bude vyjednávat během mého druhého mandátu, bude pro ně dohoda mnohem horší. Měli by se do toho raději pustit hned, i když »velká cla« vybírám rád!«

Celní válka mezi oběma velmocemi se naplno rozhořela loni v březnu, kdy Trump podepsal dekret o uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 mld. USD a ve stejnou dobu vstoupila v platnost 25procentní cla na dovoz oceli a desetiprocentní cla na dovoz hliníku do USA, která se rovněž výrazně dotkla Číny. O dalších clech ve výši 25 % na čínské zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 mld. USD, Trump rozhodl v polovině června. Následovala cla ve výši 10 % na zboží v objemu 200 mld. USD, která se nyní zvedla na 25 %. Čína na americké kroky pochopitelně reaguje protiopatřeními.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.