Ilustrační FOTO - Pixabay

Nadměrné padání vlasů? Příčinou může být alopecie

Padání vlasů je přirozenou součástí výměny vlasového porostu. Zdravému člověku průměrně vypadne 50 až 80 vlasů za den. Ztráta většího množství může značit onemocnění s názvem alopecie, které postihuje muže i ženy. Vlasy při něm buď řídnou a vypadávají rovnoměrně po celé hlavě, nebo zanechávají viditelné, jasně ohraničené lysinky. Některé druhy alopecie mohou způsobit i holohlavost či ztrátu ochlupení celého těla. Co za touto nemocí stojí a jak ji případně řešit, nám poradil MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

Alopecie je onemocnění způsobující vypadávání vlasů. Jedná se o ztrátu více než 100 vlasů denně, po umytí jich může být dokonce až 300. »Často se jedná o poruchu vyplývající ze životního stylu pacienta, na jejímž rozvoji se podílí nesprávná výživa či vliv chemických látek obsažených v prostředí, potravinách nebo lécích. Alopecie může být také projevem kožních nemocí nebo závažnějších autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, porucha štítné žlázy či cukrovka,« uvedl Antoš z laboratoře SYNLAB.

Existuje několik druhů tohoto onemocnění, každé z nich má různé projevy a odlišně se léčí. Některé formy alopecie se dají řešit úpravou životosprávy, u jiných se nasazuje hormonální léčba či antibiotika. Včasnou návštěvou lékaře a léčbou nemoci lze minimalizovat ztráty vlasového porostu i podpořit růst nových vlasů.

Kouty

Za nadměrným padáním vlasů nejčastěji stojí androgenní alopecie, která postihuje především muže, v malé míře se však vyskytuje i u žen. Typickým znakem pro tento druh ztráty vlasů je vytváření tzv. koutů, tedy rovnoměrný ústup vlasů z čela a temene. Androgenní alopecii zapříčiňuje dědičnost, nebo nadbytek mužského hormonu testosteronu, který může na jiných částech těla vyvolávat reakci opačnou, a to v podobě zarostlé hrudi, zad či ramen. Pro léčbu androgenní alopecie se používají místně působící roztoky a léky, které ovlivňují metabolismus testosteronu.

Rovnoměrné padání

Pokud vlasy vypadávají rovnoměrně bez ohraničených ložisek, jedná se o druhou nejčastější příčinu ztráty vlasového porostu, kterou je difúzní alopecie. Bývá následkem infekčních, chronických, kožních či autoimunitních onemocnění, podáváním některých druhů léků, nebo stresem.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Padání vlasů způsobené difúzní alopecií bývá většinou dočasné a po odstranění příčiny, tedy například po vysazení léků nebo odstranění stresových faktorů, vlasy obvykle samy dorostou. Jedná se o lehčí formu alopecie, kterou lze léčit i úpravou stravy, odstraněním toxických látek z těla a doplněním vitamínů B a C a minerálů jako železo, křemík, zinek a hořčík.

Lysiny a ztráta ochlupení

Při třetím typu alopecie zvaném areata začne imunitní systém napadat vlasové cibulky, což vede ke ztrátě ohraničených ložisek vlasů většinou kruhového útvaru. Areátní alopecii často doprovází další autoimunitní onemocnění jako nemoc štítné žlázy či atopický ekzém. Příčinou mohou být i genetické předpoklady nebo přemíra stresu. Postupně mohou vlasy vypadat na celé hlavě, v tomto případě již hovoříme o alopecii s názvem totalis, tedy holohlavosti.

»Forma alopecie, která se projevuje ztrátou veškerého ochlupení na těle, se nazývá alopecie universalis. Postihuje obočí, řasy, vousy i pubické ochlupení. Pacient je v důsledku vypadání chloupků v uších a nose více ohrožen alergiemi a infekcemi, protože toto ochlupení chrání organismus před vstupem prachu a bakterií do těla,« vysvětlil Antoš.

U onemocnění alopecií areata, totalis či universalis, dojde u většiny případů zhruba do jednoho roku k opětovnému dorostu vlasů. Léčba spočívá v péči o lysá místa, která by měl pacient řádně hydratovat krémem. Na postižená místa se také aplikují kortikoidy ve formě mastí, krémů nebo roztoků.

Drobné, nepravidelné plešky

Vzácným druhem alopecie je takzvaná jizvící. Na místech vlasových cibulek se při ní objevují jizvy, kvůli nimž pak vlasy nemohou růst. Nejčastěji se projevuje drobnými, nepravidelně ohraničenými ploškami bez vlasů, které se postupně zvětšují. Ztráta vlasů může být postupná bez dalších projevů, někdy ji také doprovází nadměrné svědění a bolest pokožky. Příčinou může být zánětlivý proces při bakteriálních, houbových nebo virových infekcích. Samotný zánět vlasové tkáně probíhá pod povrchem kůže, a proto často trvá delší dobu, než je onemocnění diagnostikováno.

U jizvící alopecie má pokožka tendenci se sama zklidňovat. S odezněním zánětu ale bohužel často zaniká i vlasová tkáň a na postižených místech už vlasy nevyrostou. Léčba spočívá především ve včasném potlačení zánětu antibiotiky či podáním kortikoidních hormonů.

Vyšetření má několik fází

Pokud u sebe zaznamenáváte větší úbytek vlasů, nebo holá místa na pokožce hlavy, je na místě navštívit praktického nebo kožního lékaře, který stanoví příčinu ztráty vlasů a podle ní vám doporučí vhodnou léčbu.

Na prvním místě s vámi lékař probere rodinnou anamnézu, protože k alopecii můžete mít genetické předpoklady. Další fází vyšetření je rozbor krve a krevního obrazu. »Jelikož vlasy vypovídají o stavu našeho organismu, je součástí diagnostiky také vyšetření krve, z něhož se provede imunologický rozbor a určí hladina hormonů štítné žlázy a pohlavních hormonů v těle. Důležité je i laboratorní vyšetření krevního obrazu, jehož hodnoty mohou upozornit na probíhající zánět, a dále stanovení hladiny železa, zinku, kalcia nebo vitaminu B v krvi,« doplnil Antoš.

Zdali pacient trpí alopecií, pomůže určit i rozbor postižené tkáně a samozřejmě vyšetření samotného vlasu. To provádí dermatolog pomocí speciálního přístroje zvaného digitální fototrichogram, který mikroskopicky vyšetří vlasové kořínky a stanoví, zda se vlas nachází v klidové nebo růstové fázi. Zvýšený počet vlasů v klidové fázi je totiž jedním ze znaků alopecie.

I nenávratná ztráta vlasů má řešení

Viditelný a zároveň nezvratný úbytek vlasů lze řešit pomocí chirurgické transplantace, při které se jednotlivé vlasové váčky vsazují do pokožky hlavy pacienta. Moderní metody transplantace probíhají bez použití skalpelu, nezanechávají tedy žádné jizvy.

Jak nemoci předcházet

Vlasy jsou zrcadlem životního stylu člověka a odráží dlouhodobou životní historii. Vzhledem k tomu, že alopecii ovlivňují geny, nelze jí v případě, že pro ni máte předpoklad, jistě předejít. Riziko vzniku nemoci lze ale snížit dodržováním zdravého životního stylu, tělo je třeba zásobovat dostatkem minerálů a vitamínů. Abyste snížili riziko většího úbytku vlasů. Je také dobré nenosit příliš stažené účesy a těsné pokrývky hlavy.


Příčin, které stojí za nadměrným úbytkem vlasů, je několik:

* geny – předpoklady pro vznik alopecie se dědí.

* hormony – nadbytek mužského hormonu testosteronu, či pokles hladiny ženských hormonů estrogenů má na padání vlasů zásadní vliv.

* věk – ztráta vlasů je přirozenou součástí stárnutí.

* stres – nadměrné ubývání vlasového porostu může způsobit psychická zátěž.

* nemoci – alopecie může být projevem kožních, infekčních nebo autoimunitních onemocnění jako je atopický ekzém, revmatoidní artritida, porucha štítné žlázy či cukrovka.

* léky a jiné chemické látky – padání vlasů mohou způsobit léky k léčbě epilepsie či onkologických onemocnění, jako chemoterapie. Podepisují se na nich i některé látky vyskytující se běžně v životním prostředí nebo potravinách.

* stahování vlasů – těsná pokrývka hlavy, nebo vlasy stažené do ohonu či copu jsou také jedním z důvodů vzniku nemoci.

* nesprávná výživa – úbytek vlasů může způsobit nedostatečná hladiny vitamínů a minerálů v těle.

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.