Ilustrační FOTO - Pixabay

Provokující Washington

Americké ministerstvo zahraničí nařídilo všem méně důležitým diplomatům a vládním pracovníkům USA v Iráku, aby zemi ihned opustili. Velvyslanectví už o víkendu doporučilo americkým občanům, aby se Iráku vyhnuli. Média nový krok spojují se »zvýšeným napětím mezi USA a Íránem«, které ovšem vyvolává Washington.

Z Iráku mají podle prohlášení odejít všichni méně důležití vládní zaměstnanci. Vízové služby na bagdádském velvyslanectví USA a americkém konzulátu v Irbílu kvůli tomu budou pozastaveny. »Vláda USA má omezenou schopnost poskytovat americkým občanům v Iráku krizové služby,« dodává komuniké. Bagdád minulý týden neohlášeně navštívil šéf americké diplomacie Mike Pompeo a s tamními představiteli jednal mimo jiné »o obavách Washingtonu z aktivit Íránu«. Washington v této souvislosti mluvil o odhalení »nových a naléhavých hrozeb ze strany Teheránu a jím podporovaných sil v regionu«.

Dva dny před Pompeovou návštěvou oznámil bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton, že USA vysílají do regionu letadlovou loď USS Abraham Lincoln a bombardéry. Podle úterní zprávy deníku The New York Times počítá nový plán americké armády pro případ, že »Írán zaútočí na americké vojáky či urychlí údajné aktivity související s jadernými zbraněmi«, s vysláním až 120 000 vojáků na Blízký východ.

Německá armáda oznámila, že v Iráku přerušuje svou výcvikovou misi. »Bezpečnostní hrozbou« odůvodnila stažení svých vojáků nizozemská vláda.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 14 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-05-16 11:44
Strejda Sam zase se chystá nějakou novou lumpárnu, když to nevyšlo se
Saddámem. Neštěstí a mrtvých v oblasti bylo asi málo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.