Ilustrační FOTO - Haló noviny

Policisté cvičili hraniční kontroly

Česká policie na hranicích s Německem zahájila cvičení, při němž prověří možnost dočasného znovuzavedení hraničních kontrol.

Cvičení potrvá do dneška a zapojí se do něj asi 1200 lidí. Jde o policisty včetně dvanácti německých, dále o vojáky, hasiče, celníky, příslušníky Vězeňské služby a zdravotníky.

»Hlavním cílem cvičení je zjistit připravenost Policie ČR v součinnosti s ostatními složkami, které se na tomto cvičení podílejí,« řekl šéf cizinecké policie Milan Majer. Ředitel cizinecké policie je zároveň velitelem štábu cvičení. Do akce se zapojí 300 policistů, více než sto vojáků, 25 hasičů, 18 celníků, 15 příslušníků Vězeňské služby, zdravotníci a němečtí policisté. »Jsem pevně přesvědčen, že toto cvičení zvládneme dobře, a že si zítra (v pátek) při vyhodnocení budeme moct říci, že jsme splnili úkol, který jsme si dali,« dodal.

Fiktivní nařízení vlády o znovuzavedení kontrol na státních hranicích obdržela policie v 07.00. Společné hlídky by měly svá místa na hraničních přechodech zaujmout do 13.30 hodin. Kontrolovat budou 12 hraničních přechodů v Plzeňském kraji, včetně toho největšího v Rozvadově. Tam si také ozbrojené složky vyzkoušejí zprovoznění registračního místa pro uprchlíky.

»Nařízení je fiktivní, nicméně budeme postupovat v souladu se schengenským hraničním kodexem (...), to znamená, že policisté na hraničních přechodech budou vykonávat činnost, budou namátkově kontrolovat osoby, vozidla, v součinnosti s celní správou, s ostatními složkami, budeme provádět běžný výkon služby,« doplnil Majer.

Ochranu hranic nacvičovaly ozbrojené složky v minulosti několikrát, naposledy loni na podzim na hranici s Rakouskem. Policisté tehdy mimo jiné kontrolovali tři hraniční přechody, střežili takzvanou zelenou hranici a nacvičovali vyhledávání skupinky migrantů. Zavedení kontrol cvičili policisté i na hranicích se Slovenskem nebo Polskem.

Z údajů ministerstva vnitra vyplývá, že v prvním čtvrtletí letošního roku zadrželi policisté 1372 lidí, kteří v České republice pobývali nelegálně. Je to o 26 více než v posledních třech měsících minulého roku. Nejvíce přistěhovalců pocházelo z Ukrajiny.

Oproti minulému čtvrtletí stoupl také počet migrantů, kteří přes Česko projížděli do dalších zemí. Zatímco loni v říjnu až prosinci zajistila policie 37 lidí, letos od ledna do konce března 59. Byli to převážně uprchlíci z Iráku, Afghánistánu, Sýrie a Jemenu. »Nelegální migrace stagnuje, počty nelegálních migrantů, které proudí do Evropy, se vrací na úroveň před vypuknutím migrační krize,« řekl na tiskové konference náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek.

Pravomoc k okamžitému zavedení hraničních kontrol po dobu pěti dní má ministr vnitra. Vláda tak může učinit na dobu 30 dní s možností prodloužení až na půl roku.

(ng)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.