Ilustrační FOTO - Pixabay

Vyčištění ropovodu Družba se opozdí

Po dvou zápůjčkách ropy petrochemickému holdingu Unipetrol má stát stále ještě zásoby ropy a ropných produktů na 68 dní.

Před současnými problémy s kontaminovanou ropou v ropovodu Družba mělo Česko zásoby ropy a ropných produktů zhruba na 84 dní. Evropská unie požaduje zásoby na 90 dní. Do rafinerie v Litvínově teče ropa ze státních rezerv od 1. května.

»Struktura zásob byla původně 50 na 50 – ropa a ropné produkty. I po dvou zápůjčkách máme stále ještě dvě třetiny zásob ropy a na ropné produkty jsme zatím nemuseli ani sáhnout,« uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. V pondělí předseda SSHR sdělil, že čistá ruská ropa pro rafinerii v Litvínově by oproti původním plánům měla přitéct do České republiky nejdříve mezi 20. až 25. květnem. Dřívější odhady hovořily o 15. květnu.

Švagr řekl, že Unipetrol by měl mít nyní dost zásob, aby mohla litvínovská rafinerie fungovat do konce května. »Nechci teď spekulovat, jestli bude potřeba půjčit ještě další ropu. Uvidíme, kdy se podaří dostat čistou ropu do České republiky,« uvedl. Kromě státních zásob ropy a ropných produktů mají komerční zásoby pohonných hmot také samotní distributoři. Podle Švagra mají zajištěné pokrytí příštích 14 dní a průběžně objednávají další vlaky.

Skokový růst cen pohonných hmot v ČR podle něho nehrozí. Předseda SSHR připomněl, že například v letech 2016 až 2018 se v rafineriích Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou a Litvínově uskutečnily dlouhodobé odstávky – při jednom z těchto případů se podle něj musela půl roku většina benzinu dovážet ze zahraničí, aby měli řidiči v Česku co natankovat.

»Distributoři mohli tyto zvýšené náklady velmi snadno promítnout do svých cen a zdražit. Stačilo ale pouhé oznámení SSHR, že jsme připraveni uvolnit nouzové zásoby, abychom zabránili spekulacím s cenou benzinu. Trh se uklidnil a po celou dobu odstávky rafinerie v Kralupech nad Vltavou benzin nezdražil a řidiči to vůbec nepocítili na své peněžence,« dodal Švagr.

Na konci dubna se do ropovodu Družba dostala ropa znečištěná organickými chloridy, které mohou poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod včetně Česka proto dovoz sirné ruské ropy zastavily. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve středu uvedla, že problém znečištění ropy v ropovodu v letošním druhém čtvrtletí se týká dodávek v objemu zhruba 250 000 barelů denně, což představuje necelá dvě procenta nabídky na evropském kontinentu.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 5 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


donald.kaczerowski
2019-05-17 21:43
Taky Kalousek, Schwarzenberg a Soros...
o.motl
2019-05-17 16:48
Ilumináti, svobodní zednáři, sionisté, Germáni a Anglosasové, pane
Hájku.
hajek.jiri51
2019-05-17 14:30
Co a kdo za tou sabotážá je. Toť otázka!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.