Ilustrační FOTO - Pixabay

Většina Čechů udržuje doma teplotu 21 až 25 stupňů

Většina Čechů udržuje přes den doma teplotu vzduchu v místnostech 21 až 25 stupňů Celsia. Přes noc ji pak snižují na 15 až 20 stupňů. Vyplývá to z průzkumu portálu Ušetřeno.cz, který se na přelomu dubna a května uskutečnil na vzorku 542 respondentů z celé České republiky.

Na teplotu mezi 21 až 25 stupni ve dne je podle průzkumu zvyklých 68 procent dotázaných, 30 procent oslovených pak preferuje 15 až 20 stupňů, což je také rozmezí, ve kterém většina Čechů v noci spí (73 procent). Jen 16 procent lidí pak snižuje na noc teplotu na deset až 15 stupňů. Podle portálu jsou doporučované teploty v topné sezoně 20 až 21 stupňů přes den a 15 až 17 stupňů v noci.

"Mít doma pořád teplo je sice příjemné, ale je dobré brát v potaz, že částka za topení představuje v rodinném rozpočtu dost významnou položku. Například u rodinných domů topících plynem se běžně pohybuje okolo 27.000 korun za jednu sezonu. Nastavení teploty tedy hraje zásadní roli. Každé zvýšení termostatu o jeden stupeň Celsia navýší spotřebu energie o pět až šest procent, což zhruba odpovídá částce 2700 korun navíc," uvedla analytička Ušetřeno.cz Markéta Witoszová.

Portál připomněl, že snadných způsobů ke snížení spotřeby tepla je celá řada. "Základem je naučit se topit méně. Je také vhodné mít v každém pokoji jinou teplotu - v obývacím a dětském pokoji vyšší, v ložnici nižší. Větrat se v zimě doporučuje vždy s vypnutým topením, a to intenzivně dvakrát denně po dobu deset minut. Velkým nešvarem českých domácností jsou také zavzdušněné radiátory, které navíc ještě bývají zakryté těžkými závěsy. Na vině bývají i špatně utěsněná okna a dveře, pod kterými teplo uniká ven," dodal.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.