Ilustrační FOTO - Pixabay

Zájem o pořízení hypotéky prudce klesl

Tuzemské banky poskytly v prvním čtvrtletí lidem 16 000 hypotečních úvěrů za celkem 34,9 miliardy korun. Proti stejnému období loni to je o 7000 hypoték a 14 mld. Kč méně. Vyplývá to z dat zveřejněných na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Důvodem poklesu zájmu o hypotéky je podle expertů regulace České národní banky, růst úrokových sazeb a vysoké ceny realit. Hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl uvedl, že jde o jedno z nejslabších čtvrtletí za poslední roky.

»Výsledky za první kvartál potvrzují výrazný pokles nově poskytnutých hypoték přibližně o 30 procent. Propad způsobila kumulace různých faktorů, z nich nejvýznamnější je zavedení nových doporučení ČNB ohledně poměru splátek k příjmům žadatelů v říjnu 2018,« řekl předseda představenstva Hypoteční banky Jiří Feix. Odhadl, že v dalších měsících se meziroční pokles bude postupně snižovat, ale i tak celoročně klesne počet a objem poskytnutých hypoték.

»Trh brzdí několik navzájem propojených faktorů. V posledních letech razantně rostly ceny nemovitostí. Na to reagovala na konci loňského roku Česká národní banka další vlnou regulací, která limituje maximální míru zadlužení vůči měsíčním příjmům,« doplnil ředitel hypoték v Raiffeisenbank Milan Voldřich. To má podle něj za následek, že se výrazně zvýšila průměrná splátka hypotéky, která však podle regulace musí činit maximálně 45 % příjmů. K tomu musí mít zájemce o vlastní bydlení naspořenu větší sumu peněz, připomněl.

Loni v říjnu ČNB zavedla pravidla, podle kterých objem všech úvěrů žadatele nesmí převýšit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Omezeny jsou také hypotéky s LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) nad 80 %.

Průměrná úroková sazba hypoték v březnu klesla podle Fincentra Hypoindexu na 2,90 % z únorových 2,99 %, což je největší meziměsíční propad od března roku 2015. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 %. Od té doby vesměs rostla. Nižší sazby přilákaly v březnu do bank více klientů než v předchozích měsících.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.