Ilustrační FOTO - Haló noviny

Koupí ArcelorMittal stát?

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle médií řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Liberty House chce hutě od ArcelorMittalu převzít během první poloviny letošního roku.

Babiš ale Hospodářským novinám řekl, že se mu Liberty House nelíbí a ostravskou huť by měl řídit stát. »Chceme tu firmu koupit, aby ji někdo pořádně řídil. Stát by to odkoupil za korunu, o tom s Arcelorem jednám. Pokud by to nešlo koupit, chceme mít přehled o tom, co se tam děje,« uvedl.

»Za momentální situace, která je na evropském trhu s ocelí, bychom to pravděpodobně přivítali. Tato informace je pro mě nová, nicméně dovedu si představit, že bychom to přivítali, už jen proto, aby se nějakým způsobem sladilo dohromady působení OKD a Nové huti,« komentoval premiérovo vyjádření předseda Základní organizace OS KOVO ArcelorMittal Petr Slanina.

Liberty v reakci uvedla, že se nechce stát součástí spekulací týkajících se dohody mezi ní a ArcelorMittalem. »Jak jsme již oznámili, Liberty Steel chce od společnosti ArcelorMittal odkoupit všechna aktiva napříč Evropou, která jsou zahrnuta v dohodě. Rozšíření našich kapacit v Evropě je zároveň součástí naší dlouhodobé strategie. Máme s ArcelorMittal dohodu a zároveň nás před pár týdny schválila jako vhodného kupce Evropská komise. Podnikáme veškeré potřebné kroky k dokončení transakce,« dodala společnost.

Firma Liberty House, patřící do globální skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance britského podnikatele indického původu Sanjeeva Gupty, není podle Babiše důvěryhodná. »Nelíbí se mi, je to netransparentní firma, je tam plno divných věcí. Chová se nestandardně, nechová se jako investor, když například neřeší energetiku, kterou v minulosti outsourcovali,« řekl. Babiš ale nevyloučil trojstrannou smlouvu mezi Liberty House, státem a odboráři na fungování ostravského podniku.

ArcelorMittal Ostrava vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je například největším výrobcem silničních svodidel v České republice. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí. I s dceřinými společnostmi má asi 6500 zaměstnanců. V roce 2017 firma dosáhla čistého zisku 3,2 miliardy korun.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


levicovyvolic
2019-05-21 12:29
Za korunu koupit podnik, který má zisk???? No, on je tak zvyklý, pro
sebe kupoval podniky od státu, za vlády premiéra "kámoše"
Zemana, dokonce za mínusovou cenu. (Synthesii koupil za cca 700 M, státu
pak prodal výrobu výbušnin zpět za více než 800M) Vše dohledatelné
na internetu. Samozřejmě po "zainteresování" těch, co o tom
rozhodovali...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.