Ekvádor porušil azylová pravidla

Ekvádorci začali předávat americkým vyšetřovatelům dokumenty patřící zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi (47), které po jeho zatčení britskou policií zůstaly na ambasádě v Londýně. Právníci Australana, který je v USA stíhán kvůli zveřejnění utajovaných informací, krok označili za bezprecedentní porušení azylových pravidel.

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. FOTO - wikipedia commons

Vydání dokumentů požadovaných Američany minulý týden schválil ekvádorský ministr zahraničí José Valencia a z jihoamerické země kvůli tomu přicestovalo do Londýna několik úředníků. Vyšetřovatelům začali předávat materiál zahrnující Assangeovy poznámky, právní či lékařské záznamy nebo texty na elektronických nosičích. »Ekvádor se dopouští flagrantního porušení nejzákladnějších pravidel instituce azylu tím, že promptně předává osobní věci azylanta zemi, před níž byl chráněn,« uvedl podle BBC Assangeův právník Aitor Martínez. Ekvádor 11. dubna zrušil rozhodnutí, jímž od roku 2012 poskytoval Assangeovi azyl na své diplomatické půdě. Australan si nyní v Británii odpykává 50týdenní trest za porušení podmínek kauce, kterého se dopustil právě odchodem na ekvádorskou ambasádu. O vydání Assange má zájem rovněž Švédsko, kde čelí obvinění ze znásilnění. Švédská prokuratura oznámila, že na něj vydá evropský zatykač. Britské úřady budou proto rozhodovat, zda upřednostní jeho vydání do Švédska či USA.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku a v Afghánistánu. Právě jeho činnost je podle samotného Assange hlavním motivem nejen americké, ale i švédské snahy o jeho zadržení. Švédské obvinění ze znásilnění označuje za pouhou zástěrku, aby mohl být poté předán americkým úřadům.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2019-05-23 18:42
Typický případ dodržování základních lidských práv, to jsou ty
jejich "svobody" o které se zasazují Švédové, Američané,
dokonce ,Ekvádorci, ale nemusíme mnoho vymýšlet. To je ta svoboda při
svobodném šíření informací a to už vůbec nemluvím o
demokratických principech. Obchodní praktiky Spojených států,jejich
poskoků a diktáty jiných států aby "svobodně" žili právě
podle diktátů Američanů.Kdy tyto praktiky už konečně Amici
zruší.Potom je také alespoň pochválím.Neurážejte prosím svým
chováním ve Světě právě Vaše občany.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.